Menu

Londyn: Kultowy dom towarowy Selfridges na sprzedaż

Londyn: Kultowy dom towarowy Selfridges na sprzedaż
Domy towarowe Selfridges radziły sobie dobrze w ostatnich latach, ale pandemia odcisnęła swoje piętno także i na tej sieci... (Fot. Getty Images)
Majętna rodzina Westonów, która jest właścicielem Selfridges, rozpoczęła oficjalną aukcję sprzedaży historycznego domu towarowego na Oxford Street w Londynie. Jego wartość wyceniono na 4 miliardy funtów - informuje Standard.co.uk.
Reklama
Reklama

Informacja ta raz pierwszy pojawiła się w zeszłym miesiącu, gdy anonimowy oferent zwrócił się do Westonów, którzy są właścicielami większościowego pakietu akcji Associated British Foods, właściciela Primark, z zamiarem zakupu Selfridges.

Nie złożono jeszcze co prawda formalnej oferty, ale zainteresowanie zakupem Selfridges wyraziły m.in. fundusze inwestycyjne z Abu Zabi, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Hongkongu - informuje Standard.co.uk.

Selfridges prowadzi 25 oddziałów na całym świecie, w tym flagowy sklep przy londyńskiej Oxford Street. Firma została założona w 1908 r., ale od 2003 r. jest kontrolowana przez rodzinę Westonów, która przejęła ją za 600 milionów funtów.

Transakcja została przeprowadzona przez brytyjsko-kanadyjskiego biznesmena i potentata handlu detalicznego W. Galena Westona, który po długiej chorobie zmarł w kwietniu w wieku 80 lat. Dwa lata wcześniej ustąpił ze stanowiska prezesa Selfridges Group, aby zrobić miejsce dla swojej córki Alannah.

W minionych latach Selfridges osiągał dobre wyniki finansowe, pomimo kryzysu w sektorze domów towarowych i upadku takich rywali jak Debenhams.

Jednak pod koniec lipca ub. roku przedstawiciele sieci Selfridges ogłosili, że z powodu strat związanych z pandemią, zwolnionych zostanie 450 pracowników, co stanowi ok. 14 proc. całego personelu. "To najtrudniejszy rok w historii firmy" - podkreślał wówczas zarząd przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej:

Anglia: Sklepy znowu otwarte. Tłumy przed Primarkiem

Debenhams na skraju bankructwa. 12 tys. osób może stracić pracę

Wszystkie sklepy Dorothy Perkins, Wallis i Burton do zamknięcia

Raport: Brytyjskie ulice handlowe dopiero odczują wpływ pandemii

Asda będzie sprzedawać używaną odzież

John Lewis i Waitrose planują zwolnienia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama