Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Właściciele mieszkań w sąsiedztwie Tate Modern wygrali proces o ochronę prywatności

Londyn: Właściciele mieszkań w sąsiedztwie Tate Modern wygrali proces o ochronę prywatności
Życie w sąsiedztwie znanej galerii było dla mieszkańców dość uciążliwe. (Fot. TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)
Właściciele czterech luksusowych mieszkań z widokiem na Tate Modern w Londynie wygrali proces o ochronę prywatności w związku z korzystaniem przez odwiedzających galerię z platformy widokowej - donoszą brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Majętni mieszkańcy osiedla Neo Bankside na południowym brzegu stolicy podjęli kroki prawne przeciwko zarządowi galerii, chcąc uniemożliwić "setkom tysięcy zwiedzających" zaglądanie do ich mieszkań z platformy widokowej budynku Tate.

Wnioskowali o wydanie nakazu zobowiązującego galerię do uniemożliwienia odwiedzającym obserwację ich mieszkań poprzez "odgrodzenie" części platformy lub " ustawienie ekranów", by powstrzymać "nieustanne" naruszanie ich prywatności, które umożliwiało odwiedzających galerię zaglądanie do wnętrz ich mieszkań - wielu z nich robiło nawet zdjęcia.

W lutym 2020 roku sąd oddalił ich pozew, stwierdzając, że powinni "opuszczać rolety przeciwsłoneczne". Po przegranej w sądzie pierwszej instancji oraz sądzie apelacyjnym skierowali sprawę do sądu najwyższego w grudniu 2021 roku.

Sąd najwyższy orzekł większością trzech do dwóch głosów na korzyść mieszkańców. Wydając wyrok, sędzia stwierdził, że galeria widokowa, która jest obecnie zamknięta, spowodowała, że mieszkańcy czuli się jak "wystawione na pokaz zwierzęta w zoo".

Dodał, że "nie jest trudno sobie wyobrazić, jak uciążliwe jest życie w takich warunkach dla każdego zwykłego człowieka".

Z platformy widokowej Tate Modern można było podziwiać nie tylko widok Londyn, ale i podglądać sąsiadów. (Fot. Getty Images)

Sąd dokonał rozróżnienia między skutkami funkcjonowania tarasu widokowego Tate a hipotetycznym blokiem mieszkalnym, który mógłby zostać zbudowany w tym samym miejscu, co zostałoby sklasyfikowane jako "normalne" użytkowanie.

Stworzenie platformy widokowej nie jest "normalnym" wykorzystaniem gruntu muzeum i dlatego zaistniała podstawa do wniesienia skargi. "Nie ulega wątpliwości, że podoglądanie i fotografowanie, które odbywa się z budynku Tate, powoduje znaczną ingerencję w zwykłe użytkowanie nieruchomości należących do powodów" – podsumował.

Czytaj więcej:

"The Times" o wystawie Abakanowicz w Tate Modern: Fascynująca i hipnotyzująca

Kuratorka Tate Modern o wystawie Magdaleny Abakanowicz: Widzowie są oszołomieni

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama