Londyn: Przemoc domowa stanowi aż jedno na osiem przestępstw
Oficjalne statystyki wykazują, że w ciągu roku do października zgłoszono 94 791 przestępstw, czyli prawie 260 dziennie w całej stolicy, co stanowi wzrost o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Londyński ratusz i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wspólnie oświadczyły, że przeznaczą £2,4 mln dofinansowania na rzecz działań w sprawie wczesnego wykrywania oznak przemocy domowej w stolicy. Burmistrz Londynu zaznaczył, że "robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić ofiary przemocy domowej".
"Niestety, odnotowaliśmy wzrost przypadków przemocy domowej w stolicy podczas lockdownu. Teraz niezwykle ważne jest, abyśmy skupili się na wyeliminowaniu agresywnych zachowań sprawców, by zmniejszyć ilość tych potwornych przestępstw, a także na podejmowaniu działań mających na celu ochronę ofiar" – podkreślił Sadiq Khan.
W sierpniu 2020 roku, podczas lockdownu w Londynie, padł nowy miesięczny rekord ilości zgłoszeń związanych z przemocą - 9 136 odnotowanych przypadków. Według Krajowego Biura Statystycznego, w ubiegłym roku w 73 proc. przypadków przestępstw związanych z przemocą domową w skali całego kraju ofiarą była kobieta.
Demand on domestic abuse helplines increased, with a 22% increase in calls to the National Domestic Abuse Helpline in England.
— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) November 24, 2021
The average number of calls and contacts increased in the quarters coinciding with the first and third national lockdowns https://t.co/iIdrF0UIPV pic.twitter.com/Amp8NmIKX4
Farah Nazeer, dyrektor naczelna organizacji Women's Aid, stwierdziła, że zgłaszane przypadki dotyczące przemocy domowej są "prawdopodobnie wierzchołkiem góry lodowej". "Wiele osób, które to przeżyły, nie zgłasza się na policję" – zaznaczyła.
Home Office i władze Londynu poinformowały, że ze wspólnych funduszy wydały £924 tys. na uruchomienie pilotażowego programu mającego na celu przeciwdziałanie przemocy i zwalczanie agresji wśród jej sprawców.
Program pod nazwą Restart ma za zadanie kierować sprawców przemocy do uczestnictwa w programach umożliwiających modyfikację ich postaw, aby mogli uporać się z problemem stosowania nadmiernej kontroli i przemocy. Fundusze zostaną również wykorzystane na zakwaterowanie sprawców w tymczasowych mieszkaniach, jeśli będą zmuszeni opuścić miejsce zamieszkania. Dzięki temu ofiary nie będą musiały uciekać z własnych domów i będą mogły utrzymywać relacje z przyjaciółmi i rodziną w obrębie swoich społeczności.
Program będzie realizowany przez trzy lata w dzielnicach Camden, Croydon, Havering, Sutton i Westminster. Dodatkowe £1,5 mln od władz miasta i Home Office przeznaczone zostanie na dofinansowanie już istniejących programów dotyczących przemocy domowej w całym Londynie.
Czytaj więcej:
Anglia i Walia: Rośnie liczba umorzonych postępowań w sprawie przemocy domowej
Księżna Camilla w emocjonalnym przemówieniu potępiła przemoc seksualną wobec kobiet
UK: Ujawniono szereg przypadków przemocy motywowanej wiarą w "czary"