Menu

Londyn: Oto dzielnice, w których najczęściej zgłasza się przypadki internetowego trollingu

Londyn: Oto dzielnice, w których najczęściej zgłasza się przypadki internetowego trollingu
Sądy w Wielkiej Brytanii mogą karać więzieniem internetowych trolli, którzy rozsiewają plotki i pomówienia, obrażają, lub celowo sieją niesnaski i konflikty wśród użytkowników sieci. (Fot. Getty Images)
Dane brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazują, że przestępstwa związane ze złośliwą komunikacją — poprzez wysyłanie wiadomości e-mail, postów w mediach społecznościowych lub jakichkolwiek wiadomości, które są rażąco nieprzyzwoite lub obraźliwe, bądź też mają na celu wywołanie niepokoju lub lęku — gwałtownie wzrosły podczas pandemii i lockdownów.
Reklama
Reklama

W roku kończącym się w marcu 2021 r. odnotowano rekordową liczbę przypadków trollingu - 34 840, a w roku następnym podobną - 34 732. Od tego czasu liczba przestępstw tego typu spadła, ale nadal odnotowuje się ich tysiące. W roku kończącym się w marcu 2023 r. było to 31 026 incydentów, a w zeszłym roku 26 653.

Opracowano specjalną mapę, która ujawnia gdzie w Londynie przypadki internetowego trollingu są najczęściej zgłaszane policji.

Okazuje się, że w ciągu ostatnich pięciu lat najwięcej przestępstw związanych ze złośliwą komunikacją odnotowano w Croydon - było to aż 7 867 zgłoszeń. Wiele z nich zostało zamieszczonych w Internecie przez tak zwanych "wojowników klawiatury" i "internetowych trolli". Tuż za Croydon uplasowała się gmina Tower Hamlets (7 068) i Greenwich (6 426).

Jednak w porównaniu do wielkości populacji, tego typu przestępstwa są znacznie częściej rejestrowane w Westminster. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano ich tam 5 879 – co odpowiada 28 raportom o przestępstwach na 1 000 osób tam mieszkających.

Następne były Barking i Dagenham (23 raporty o przestępstwach na 1 000 osób), a następnie Greenwich (22).

Trollowanie (ang. trolling) to antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych i mediów społecznościowych, polegające na zamieszczaniu kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych treści w celu zwrócenia na siebie uwagi albo sprowokowania, ośmieszenia lub obrażenia innych użytkowników. Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest ignorowanie zaczepek trolla. 

W Wielkiej Brytanii tego typu czyny podlegają ściganiu na podstawie Ustawy o złośliwej komunikacji z 1988 r. oraz Ustawy o komunikacji z 2003 r.

    Komentarze
    • Janusz z PGR
      4 września, 13:17

      To o co dzis klotnia... Co troling to troling co obrazanie itp..ale tak naprawde chodzi o cenzure I tzw mowe nienawisci... ..Nikogo nieobchodzi ze janusz z anonimem sobie podokuczaja dla beki ale jak beda atakowac np Gazete Wyborcza ze pisze klamstwa manipuluje o wtedy to trolle do wiezienia z nimi... W PL trwa arak na Marsz Niepodleglosci ..1 wrzesnia zorganizowal protest pod ambasada Niemiec ..wszczeto sledztwo w sprawiwe marszu z 2018 roku parodia panstwa ..PO ..land Niemiec

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 11.09.2024
    GBP 5.0778 złEUR 4.2864 złUSD 3.8816 złCHF 4.5900 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama