Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Nieudany projekt "ulicy z zerową emisją". Stopień zanieczyszczeń wrócił do dawnego poziomu

Londyn: Nieudany projekt "ulicy z zerową emisją". Stopień zanieczyszczeń wrócił do dawnego poziomu
Ulica Beech Street (na zdjęciu) miała być pierwszym tak czystym miejscem na Wyspach. (Fot. Getty Images)
Londyńska ulica Beech Street, którą okrzyknięto 'pierwszą drogą w Wielkiej Brytanii z zerową emisją' znów przyczynia się do zanieczyszczenia okolicy po tym, gdy projekt 'po cichu' zlikwidowano. Zwrócono uwagę, że już teraz poziom toksyczności powietrza - według międzynarodowych norm - przekracza dozwolone normy.
Reklama
Reklama

Biegnąca pod kompleksem mieszkaniowym Barbican ulica Beech Street przez 18 miesięcy była dostępna wyłącznie dla pojazdów elektrycznych i rowerzystów. Zainicjowany przez City of London Corporation eksperyment miał znacząco poprawić jakość powietrza w okolicy.

Projekt zakończył się jednak we wrześniu ubiegłego roku i wszelkie ograniczenia zniesiono. Jak oceniają media, udostępnienie ulicy wszystkim pojazdom odbyło się "po cichu".

Rezygnacja z eksperymentu sprawiła, że poziom dwutlenku azotu znów dwukrotnie przekracza dopuszczalne dla zdrowia normy. Obecnie ich poziom to 58,8 ug/m3 - w trakcie eksperymentu wynosił 19,5 ug/m3. Norma uznana za bezpieczną dla ludzi to 40 ug/m3.

"Na Barbican znów widać brudne powietrze. Ponowne otwarcie ulicy Beech Street dla zanieczyszczających pojazdów doprowadziło do wyższych poziomów szkodliwego dwutlenku azotu. Zobowiązanie City na rzecz strefy zerowej emisji musi zostać jak najszybciej przywrócone" - wezwał Oliver Lord, szef kampanii Clean Cities.

Ogłaszając swoje plany dla Beech Street w grudniu 2019 r., City Corporation stwierdziło, że "droga odnotowuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, ponieważ jest ruchliwą, zamkniętą arterią". Obiecywano wówczas "śmiałe i ambitne kroki w celu poprawy sytuacji" i dodano, iż "Beech Street jest tylko częścią walki City Corporation z zanieczyszczonym powietrzem".

Program spowodował, że z ulicy Beech Street korzystało zaledwie 930 pojazdów dziennie. To mniej niż 10 proc. ruchu, który miał miejsce wcześniej (9 500 pojazdów dziennie). 

W trakcie trwania eksperymentu wydano łącznie 34 tys. mandatów karnych dla kierowców, którzy zignorowali zakaz.
 

Czytaj więcej:

Wszystkie londyńskie szpitale i placówki medyczne znajdują się w strefie zanieczyszczonego powietrza

Londyn: Ruch w metrze powoli wraca do stanu sprzed pandemii

Londyn: Rekordowy poziom zanieczyszczenia powietrza. Jest apel o ograniczenie aktywności

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama