Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Korzyści płynące z ULEZ niezupełnie takie jak zapowiadano?

Londyn: Korzyści płynące z ULEZ niezupełnie takie jak zapowiadano?
Rozszerzenie strefy ULEZ w ubiegłym roku poprzedzały liczne protesty mieszkańców Londynu. (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
Sadiq Khan i Transport for London (TfL) wprowadzili londyńczyków w błąd niektórymi stwierdzeniami dotyczącymi korzyści płynących z wprowadzenia ULEZ - orzekł organ nadzorczy sektora reklamowego - Advertising Standards Authority (ASA).
Reklama
Reklama

Organ ten stwierdził - donosi Standard.co.uk - że władze Londynu lub TfL trzykrotnie naruszyły reguły, sugerując między innymi, że "jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Londynie są wnętrza naszych samochodów".

TfL nie miał również racji sugerując, że "większość zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza ma miejsce głównie na obrzeżach Londynu" oraz że ULEZ przyczynił się do "obniżenia poziomu emisji dwutlenku azotu w centrum Londynu o prawie połowę".

Natomiast uzasadnione było stwierdzenie, że "palącym problemem Londynu jest jakość powietrza", a rrozszerzenie ULEZ ma na celu " doprowadzenie do poprawy jakości londyńskiego powietrza" oraz podkreślenie związku między zanieczyszczeniem powietrza a demencją.

Wydane orzeczenia odnoszą się do reklam telewizyjnych, radiowych i prasowych publikowanych przez burmistrza Londynu i TfL przed rozszerzeniem ULEZ na obszar Wielkiego Londynu w sierpniu ubiegłego roku.

TfL musi teraz zadbać o to, by wszelkie kolejne reklamy dotyczące ULEZ zawierały informacje na temat źródła danych wykorzystywanych do uzasadnienia twierdzeń o skuteczności programu dotyczącego strefy czystego powietrza.

Władze TfL podkreślały, że stwierdzenia zawarte w reklamach miały solidne podstawy naukowe, ale przyznały, że powinny były zawierać również wyjaśnienia, że np. podstawą szacunków na temat zgonów było modelowanie komputerowe, a nie na rzeczywiste dane.

Nie wydano zakazu emisji jakichkolwiek reklam w przyszłości, a ponadto ASA nie sformułowała żadnej opinii na temat zalet wprowadzenia strefy ULEZ.

Jednak wspomniane orzeczenie może rozzłościć Khana, ponieważ umożliwia krytykom ULEZ podważenie niektórych argumentów, których używał, aby uzasadnić swoją decyzję o rozszerzeniu strefy na cały Londyn.

Reklamy TfL były emitowane w ubiegłym roku między styczniem a czerwcem i doczekały się 503 skarg.

Czytaj więcej:

Londyn: Po ekspansji ULEZ liczba zanieczyszczających powietrze aut spadła o niemal połowę

Badanie: Lepsza jakość powietrza w Londynie dzięki strefom LEZ i ULEZ

Rozszerzenie ULEZ w Londynie przynosi wyraźne korzyści w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Sadiq Khan na wojnie z kierowcami? Burmistrz Londynu znów w ogniu krytyki

  Komentarze
  • Czyzyk
   12 lutego, 06:29

   Jak zwykle, zainwestowali z naszej kieszeni w reklamy zeby nas oglupic, w celu wiekszego ograbienia. Nie moze byc lepszego przykladu jak governments potrafi tylko tak inwestiwac, z naszej kasy przeciwko nam a przy tym odkrajajac dla siebie najwiekszy kawalek tortu.

  • Mydlenie oczu
   12 lutego, 08:22

   Nie wiem co on finansuje ale na pewno nie londynskie drogi. Nie chce byc ze niby Bez tolerancji czy nastawiony zle ale po hmm rozszezeniu UE naplywu nowych pracownikow I w polaczeniu z obecnym hmmm obecnymi rzadzacymi po Londynie nie da sie jezdzic Nic nie widac, dziury jak kratery, Pelno dziadostwo, brak organizacjii az trudno uwierzyc ze przy takich oplatach to miasto tak wyglada

  • Jak
   12 lutego, 09:39

   Eko propaganda.
   Jedyne do czego doprowadzilo sprowadzenie ULEZ to upadek malych i srednich biznesow.
   Kiedy w koncu sie ludzie otrzasna, ze pod plaszczykiem ochrony ziemi sciaga sie z podatnika co rusz nowe podatki?
   Rozumiem ze Putin, Indie oraz Chiny tez placa olbrzymie pieniadze na walke klimatyczna? Rozumiem ze Izralel za te bomby wysylane codziennie w stefe Gazy jest oblozony olbzymim podatkiem od uwalniania CO2 w eter?
   Nie? no nie ! Za to ty obywatelu plac za pierdzenie!
   Najwiekszy przekret dekady, zaraz po koronie!

  • Celestyn76
   12 lutego, 10:31

   To taki ,,angielski,,czas koski najwyższy czas żeby wykopac dziada ze stołka

  • Omen 2027
   12 lutego, 11:35

   Za kilka lat za Ulez nic nie beda zarabiac w skali roku i czy dalej bedzie obowiazywac ULEZ .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama