Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Grożący zawaleniem beton wykryto w budynkach brytyjskiego parlamentu

Londyn: Grożący zawaleniem beton wykryto w budynkach brytyjskiego parlamentu
Od dawna mówi się o tym, że Pałac Westminsterski, w którym obraduje brytyjski parlament, niszczeje i wymaga gruntownego remontu. (Fot. Getty Images)
Niebezpieczny rodzaj betonu - o którym jest ostatnio głośno w związku ujawnieniem podobnych problemów w budynkach szkolnych - wykryto także w budynkach parlamentu. Jak poinformował rzecznik parlamentu, obecność wzmocnionego betonu komórkowego (Raac) nie stanowi 'bezpośredniego zagrożenia'.
Reklama
Reklama

Jak zauważa dziennik "The Guardian", na ministrów nieustannie wywierane są naciski w tej sprawie, a zastrzeżenia odnośnie stanu budynków szkolnych wywołują obawy o obecność Raac w innych budynkach i obiektach infrastruktury publicznej.

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa w budynkach parlamentarnych są od dawna przedmiotem uwagi ze względu na regularne opóźnienia w pracach nad renowacją i modernizacją tych obiektów. W ostatnich latach wielokrotnie ostrzegano o zagrożeniu pożarowym i obecności azbestu we wnętrzach tego kompleksu. Szacuje się, że koszty związane z tym remontem pochłoną kilka miliardów funtów.

Tymczasem ministerstwo edukacji poinformowało, że ponad 600 brytyjskich szkół zostało już przebadanych pod kątem obecności tego betonu. Wyżsi rangą urzędnicy potwierdzili również, że ministerstwo otrzymało 98% odpowiedzi na kwestionariusz dotyczący potencjalnej obecności Raac w budynkach szkolnych.

Ministrowie wyznaczyli dyrektorom szkół i odpowiedzialnym organom termin na udzielenie odpowiedzi do zeszłego piątku. Nowe dane zostały ujawnione, kiedy stała sekretarz ministerstwa edukacji, Susan Acland-Hood, i naczelna dyrektor ds. operacyjnych, Jane Cunliffe, stanęły przed komisją ds. finansów publicznych (Pac).

Te dwie najwyższe rangą urzędniczki zostały przesłuchane przez posłów, choć dla członków komisji rozczarowujące było to, że nie były przygotowane do przedstawienia więcej szczegółowych danych. Nie potrafiły na przykład odpowiedzieć  na pytania o to, z ilu szkół spłynęły odpowiedzi w kwestionariuszu dotyczącym Raac - czy liczba ta to "dziesiątki", czy "setki".

Cunliffe poinformowała posłów jedynie, że w przypadku dwóch trzecich z wszystkich przeprowadzonych ankiet, nie stwierdzono obecności Raac.

Urzędniczki nie były także w stanie podać całkowitej liczby uczniów dotkniętych skutkami obecnego kryzysu, ale jednocześnie broniły sposobu, w jaki ministerstwo zajęło się tą sprawą i podkreślały, że działania te były "skoordynowane" pomiędzy poszczególnymi szczeblami administracji.

Czytaj więcej:

Rząd UK nakazał zamknięcie ponad 100 szkół ze względów bezpieczeństwa. Których szkół to dotyczy?

UK: Kryzys w związku z budynkami szkolnymi zbudowanymi z grożącego zawaleniem lekkiego betonu

    Komentarze
    • Celestyn76
      12 września 2023, 15:07

      Tego by nawet Monty Python nie wymyslil

    • Matt Londonist
      12 września 2023, 15:22

      Betonowy lock down ?? Slyszalem, ze tym betonem pokryte sa wszystkie stacje metra xD

    • Ja
      12 września 2023, 16:38

      Tak jak w szkolach, z ta roznica ze tu pieniadze na remont sie znajda na jutro. Szkolami raczej sie nie przejeto bo ich tluste pensje zapewniaja ich potomkom nauke w prywatnych placowkach. Dopiero zawalony sufit w panstwowej szkole wyciagnela sprawe felernego betonu na wokande.
      A ten caly felerny beton trzeba by z tego parlamntu usunac raz na dobre, i nie muwie tu o tym betonie z sufitu....

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama