Menu

Lockdown "zabrał" £30 miliardów pubom i restauracjom w UK

Lockdown "zabrał" £30 miliardów pubom i restauracjom w UK
Przed wybuchem pandemii sektor gastronomiczny zatrudniał 3,2 mln osób. (Fot. Getty Images)
Sprzedaż w pubach, restauracjach i hotelach w całej Wielkiej Brytanii spadła podczas 'narodowej kwarantanny' o 30 miliardów funtów - podała organizacja UK Hospitality, zrzeszająca firmy z sektora hotelarsko-gastronomicznego.
Reklama
Reklama

Od 23 marca do 4 lipca większość pubów i restauracji na Wyspach była zamknięta, a tylko nieliczne lokale oferowały posiłki oraz napoje na wynos i w dostawie. 

To przełożyło się na wyniki finansowe branży. Przychody sektora hotelarsko-gastronomicznego między kwietniem a czerwcem br. wyniosły 4,6 mld funtów. To 29,6 mld funtów mniej niż tym samym okresie 2019 r., co oznacza spadek zysków aż o 87 proc.

Zdaniem Kate Nicholls, dyrektor naczelnej UK Hospitality, dramatyczny spadek sprzedaży pokazuje, że pomoc rządowa dla 65 tys. firm z branży ma kluczowe znaczenie. "Te dane są najlepszym dowodem na to, że biznes nadal potrzebuje wsparcia ze strony rządu. W przeciwnym razie upadnie jeszcze więcej firm i jeszcze więcej osób straci pracę" - podkreśliła.

Od 23 marca do 4 lipca większość pubów i restauracji na Wyspach była zamknięta. (Fot. Getty Images)

Przed wybuchem pandemii sektor gastronomiczny zatrudniał 3,2 mln osób, ale już w trakcie lockdownu potężne cięcia ogłosiły m.in. sieci Carluccio's czy Pret A Manger, z których każda zapowiedziała redukcję minimum 1 000 miejsc pracy.

Graham Browett prowadzi pub Five Lamps w Derby (hr. Derbyshire). Właściciel lokalu stwierdził, że oferowanie posiłków na wynos podczas blokady nie będzie się opłacać, więc przez trzy miesiące jego przychód był zerowy. Browett skorzystał w rządowego programu urlopowania dla swoich 15 pracowników. 

Po ponownym otwarciu lokal przynosi około 80 proc. tygodniowych przychodów, które zarabiał przed zamknięciem. "Wielu naszych stałych klientów to osoby starsze, które - z obawy przez wirusem wciąż do nas nie przychodzą" - stwierdził w rozmowie z BBC.

"A co będzie w przyszłości? Dajcie znać, kiedy wynajdą szczepionkę" - podsumował właściciel pubu.

Czytaj więcej:

Huczne obchody "Super Saturday" w UK. Sprzedano 8,52 mln litrów piwa

Anglia: Pierwszy weekend po otwarciu pubów "raczej spokojny"

Trzy puby w Anglii ponownie zamknięte po wykryciu przypadków koronawirusa

26 irlandzkich pubów złamało rządowe wytyczne

Brytyjscy posłowie chcą zakazu palenia na zewnątrz pubów

Pubowa aplikacja Neverspoons bije rekordy popularności

  Komentarze
  • Zxz
   29 lipca 2020, 12:57

   A mnie zabral prace i srodki do zycia!
   Co prawda otrzymywalam do tej pory 80% pensji na furlough, ale to bylo raptem 650 funtow miesiecznie netto. Tyle samo place za pokoj w Londynie... Jak dalej zyc?! Zlozylam juz setki podan, aplikacji o prace i nic. Media podaja, ze do sklepow/pubow/restauracji/barow i tym podobnych na 1 miejsce aplikuje nawet 1000 osob.

  • Xyz
   29 lipca 2020, 14:22

   Zaraz mieszkając w Londynie 80% wypłaty to 650f miesiecznie chyba żartujesz sobie.

  • Niedobry piotruś
   29 lipca 2020, 14:53

   Do Zxz to nie aplikuj o pracę do sklepow/pubow/restauracji/barow i tym podobnych. Aplikuj do supermarketów i ich magazynów. Co robiłaś przez ten cały czas gdy płacili Ci za siedzenie w domu. Zainwestowałaś w siebie? Zrobiłaś jakiś kurs online. Zaczęłaś sięuczyćinnych jężyków lub szkolićswój angielski? Czy od rana do wieczora relax, facebooki i netflixy?

  • Do Zxz
   29 lipca 2020, 16:50

   Tyle to ja z rachunkami za mieszkanie w dobrym standardzie płacę, a na furlough dostawałam £320 tygodniowo, więc może warto olać Londyn?

  • Ble
   30 lipca 2020, 05:26

   A co myślisz że przy najniższej krajowej dadzo ci miliony 🤣🤣. Dziwi mnie takie myślenie że Londyn to już miliony się zarabia ,tylko ktoś kto tu nie był może być taki pusty.

  • Czytelnik
   1 sierpnia 2020, 18:24

   Nie rozumiecie, że jak ktoś straci pracę to, to będzie leciało jak domino, ja stracę pracę to nie pójdę do zdzicha po kapcie itd.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama