Menu

Listy Elżbiety II ujrzą światło dzienne? Jest decyzja sądu

Listy Elżbiety II ujrzą światło dzienne? Jest decyzja sądu
Przedmiotem sporu było 211 listów brytyjskiej królowej. (Fot. Getty Images)
Sąd Najwyższy Australii zdecydował dzisiaj, że narodowe archiwum musi udostępnić badaczom korespondencję między królową Elżbietą II i jej australijskimi przedstawicielami, dotyczącą zdymisjonowania premiera Gough Whitlama w 1975 roku.
Reklama

Sąd rozstrzygnął w ten sposób spór trwający od 2016 roku między badaczką Jenny Hocking i Narodowymi Archiwami Australii o listy królowej do gubernatora generalnego kraju - namiestnika królowej z lat 70.

Sąd Najwyższy unieważnił wyrok sądu niższej instancji w tej sprawie i nakazał udostępnienie korespondencji, uznając, że listy dotyczą spraw publicznych, wobec czego zgodnie z prawem mogą być opublikowane 31 lat po ich utworzeniu.

Przedmiotem sporu było 211 listów między Elżbietą i gubernatorem Johnem Kerrem, które mogą rzucić nowe światło na zdymisjonowanie premiera Whitlama przez Kerra w 1975. Był to jedyny przypadek w historii kraju, kiedy przedstawiciel królowej - zwykle pełniący funkcję czysto ceremonialną - interweniował w ten sposób w politykę Australii.

Interwencja Kerra do dziś jest jednym z najbardziej tajemniczych epizodów historii Australii, od lat będącą przedmiotem spekulacji. Według jednej z popularnych teorii, zwolnienie Whitlama miało być wynikiem nacisków USA i jej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w związku z planami zamknięcia ośrodka szpiegowskiego w Australii.

"Dzięki tej decyzji, jeden z ostatnich obszarów spowitych tajemnicą zostanie udostępniony społeczeństwu" - oznajmiła Hocking.

Czytaj więcej:

Krawiec królowej Elżbiety II szyje fartuchy dla medyków

Królowa straciła nawet £18 mln przez epidemię

  Komentarze
  • Marian wąsaty
   29 maja, 16:23

   A kiedy ujawnicie prawdziwą przyczynę śmierci Sikorskiego???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama