Liga Europy: Cztery drużyny już z awansem. Porażka Lecha

Zawodnicy Lecha (biało-niebieskie stroje) stracili gola w ostatnich sekundach spotkania. (Fot. Getty Images)
Pilkarze Lecha Poznań po golu straconym w ostatnich sekundach przegrali wczoraj w Liege ze Standardem 1:2 w czwartej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Awans do 1/16 finału zapewniły już sobie AS Roma, Arsenal Londyn, Leicester City oraz Hoffenheim.

"Kolejorz" prowadził w Belgii od 60. minuty po golu Mikaela Ishaka, na dodatek grał w przewadze, bowiem pod koniec pierwszej połowy czerwoną kartkę (dwie żółte) zobaczył Obbi Oulare.

Po zdobyciu bramki Lech zaczął jednak popełniać błędy, które okazały się bardzo kosztowne. W 62. minucie wyrównał Abdoul-Fessal Tapsoba, w 74. czerwoną kartkę (po drugiej żółtej) zobaczył obrońca gości Djordje Crnomarkovic, a w ostatniej minucie doliczonego czasu gola na 2:1 dla Standardu zdobył głową Konstantinos Laifis.

W drugim spotkaniu grupy D piłkarze Rangers FC zremisowali w Glasgow z Benficą Lizbona 2:2, choć do 78. minuty prowadzili 2:0. W tabeli szkocki i portugalski zespół mają po osiem punktów, a Lech i Standard - po trzy.

W grupie F Napoli pokonało u siebie pozostającą bez punktu Rijekę 2:0. W podstawowym składzie gospodarzy wystąpił Piotr Zieliński, który został zmieniony w 64. minucie. Arkadiusz Milik - podobnie jak we wcześniejszych meczach - był poza kadrą Napoli.

Włoski zespół z dziewięcioma punktami jest liderem tabeli. Wicelider Real Sociedad, który zremisował na wyjeździe z AZ Alkmaar 0:0, ma 7 pkt, podobnie jak holenderski zespół.

W grupie E PSV Eindhoven pokonał u siebie PAOK Saloniki 3:2, choć w 13. minucie przegrywał już 0:2. W ekipie z Grecji od 69. minuty grał Karol Świderski.

Liderem jest Granada (10 pkt), która w tej kolejce pokonała u siebie zamykającą tabelę Omonię Nikozja 2:1. Wicelider PSV zgromadził sześć punktów, a PAOK pięć.

Cztery drużyny zapewniły już sobie awans do 1/16 finału. Wśród nich jest AS Roma, który po wyjazdowym zwycięstwie w grupie A nad CFR Cluj 2:0 ma 10 punktów. O trzy wyprzedza Young Boys Berno (1:0 na wyjeździe z CSKA Sofia) i o sześć trzeci w tabeli Cluj. Rumuński zespół nie wyprzedzi już rzymian, bo przegrał z nimi oba mecze.

W grupie B Arsenal Londyn, grając częściowo w rezerwowym składzie, pokonał na wyjeździe norweski zespół Molde 3:0 po golach Nicolasa Pepe, Reissa Nelsona i w końcówce meczu Folarina Baloguna, tuż po jego wejściu na boisko.

"Kanonierzy" mogą już myśleć o grze w 1/16 finału. W czterech kolejkach zdobyli komplet 12 punktów i mają sześć przewagi nad Molde oraz Rapidem Wiedeń (3:1 na wyjeździe z FC Dundalk).

W grupie G lider Leicester City ma 10 punktów, co też zapewniło już awans. W meczu dwóch czołowych drużyn angielski zespół zremisował na wyjeździe z Bragą 3:3. Wicelider z Portugalii zgromadził dotychczas 7 pkt.

AEK Ateny i Zoria Ługańsk mają po trzy. W bezpośrednim starciu tych drużyn grecki zespół przegrał u siebie 0:3.

Tempa nie zwalnia lider grupy L Hoffenheim. Niemiecka drużyna pokonała na wyjeździe Slovana Liberec 2:0 i ma 12 punktów. O trzy wyprzedza Crvenę Zvezdę Belgrad, która także 2:0 na wyjeździe wygrała z zamykającym tabelę i pozostającym bez punktu belgijskim KAA Gent.

W grupie H Celtic Glasgow, z występującym od 82. minuty Patrykiem Klimalą, przegrał w Pradze ze Spartą aż 1:4, choć po kwadransie prowadził.

W innym meczu tej grupy OSC Lille zremisował z osłabionym brakiem kontuzjowanego Zlatana Ibrahimovica Milanem 1:1. Liderem jest francuski zespół - 8 pkt, o punkt przed Milanem i o dwa przed Spartą. Celtic ma tylko jeden.