Menu

Liczba pasażerów na Heathrow spadła do poziomu z lat 70.

Liczba pasażerów na Heathrow spadła do poziomu z lat 70.
Heathrow to port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. (Fot. Getty Images)
Londyńskie lotnisko Heathrow zanotowało w zeszłym roku 2 miliardy funtów straty, a z powodu ograniczeń w podróżowaniu liczba pasażerów spadła do poziomów z lat 70. - poinformowały dzisiaj władze tego portu lotniczego.
Reklama
Reklama

W 2020 roku z Heathrow skorzystało 22,1 mln pasażerów, z czego ponad połowa zanim pod koniec marca wprowadzone zostały spowodowane epidemią koronawirusa restrykcje w podróżowaniu. Oznacza to spadek o 73 proc. w porównaniu z 81 mln pasażerów w 2019 roku.

Z tego powodu przychody, które w 2019 roku przekraczały 3 mld funtów spadły o prawie 62 proc. do 1,175 mld, zaś wynoszący w 2019 roku zysk w wysokości 546 mln funtów zmienił się w stratę przekraczającą 2 mld. Z powodu konieczności szukania oszczędności zredukowano w zeszłym roku liczbę miejsc pracy o ponad 1000, zaś dwa z czterech terminali pozostają nieczynne.

Wprawdzie zgodnie z ogłoszonym przez brytyjski rząd planem wychodzenia z lockdownu jest szansa, że od 17 maja przestanie obowiązywać zakaz podróży zagranicznych bez uzasadnionego powodu, prognozy na bieżący rok nadal są słabe. Władze Heathrow przewidują, że w tym roku z lotniska skorzysta 37,1 mln osób, co nadal będzie stanowić mniej niż połowę ruchu z 2019 roku. Władze lotniska zapewniają, że nadal mają rezerwy finansowe pozwalające na funkcjonowanie przy zmniejszonym ruchu do 2023 roku.

Heathrow do niedawna było największym pod względem ruchu pasażerskiego lotniskiem w Europie, ale w zeszłym roku zostało wyprzedzone przez lotnisko im. Charles'a de Gaulle'a w Paryżu, gdzie spadek liczby pasażerów z powodu epidemii Covid-19 był nieco mniejszy.

Czytaj więcej:

Lotnisko Heathrow: Budowa trzeciej drogi startowej "odblokowana"

Chaos na Heathrow. Setki osób chcą zdążyć przed zakazem lotów

Linie British Airways zawiesiły rejsy na trasie z Londynu Heathrow do Warszawy

Rząd UK: Od 15 lutego "hotelowa kwarantanna" po powrocie z 33 krajów

Tłumy na Heathrow. Ludzie wracają do UK, żeby uniknąć "hotelowej kwarantanny"

Pierwsi pasażerowie trafili na obowiązkową kwarantannę w hotelach

  Komentarze
  • Rod
   24 lutego, 18:57

   Co tam 2 mld stracone na Heathrow ! Zostały uratowane za to brytyjskie ryby za 800 mln. God Save the BoJo !

  • Ja
   24 lutego, 20:52

   zysk w wysokości 546 mln funtów zmienił się w stratę przekraczającą 2 mld. Jak leciałem do Anglii musiałem zrobić test jak
   Wróciłem do Anglii wczoraj i się dowiedziałem że mam zrobić kolejny test jeśli nie zapłacę i nie pokaże im dowodów że zapłaciłem żeby zrobić kolejny test który mnie kosztował 210 funtów i bez tego nie mógł bym wyjść z lotniska i ja się pytam gdzie tu Macie starte ?!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama