Menu

Która linia londyńskiego metra jest najlepsza?

Która linia londyńskiego metra jest najlepsza?
Każdy pasażer ma zapewne swoje zdanie na temat zalet poszczególnych linii i tras. (Fot. Getty Images)
Kluczowymi kryteriami oceny środków publicznego transportu są niezawodność usług, zasięg, zatłoczenie i czystość. Jak pod tym względem wypadają poszczególne linie metra w Londynie?
Reklama
Reklama

Najnowsze dane TFL wskazują, że - jeśli chodzi o opóźnienia - najbardziej zawodzi linia Central, następnie Piccadilly, Jubilee i Victoria. Z kolei najlepiej wypada linia District.

Inne badanie przeprowadzone przez biuro burmistrza Londynu dotyczyło problemu przepełnienia w godzinach porannego szczytu w 2019 r. i wykazało, że linie Northern, Central, Jubilee i Victoria pracowały z ponad 100-procentową przepustowością.

Podczas gdy Northern Line była wypchana po brzegi, pociągi linii District były wypełnione w zaledwie 85 proc., oferując stosunkowo przyjemną podróż.

Przed wybuchem pandemii, takie obrazki nie dziwiły żadnego londyńczyka... (Fot. Getty Images)

W styczniu 2020 roku firma zajmująca się kwestiami poprawy samopoczucia przeprowadziła własną analizę w celu określenia, która linia metra jest najbardziej stresogenna.

Badanie wykazało, że Central Line jest najbardziej "denerwującym" środkiem transportu ze względu na kombinację straconego czasu i zbyt wysokiej temperatury - średnio 26,35 st. Celsjusza. Cieplej było tylko w pociągach linii Bakerloo (27,32 st.).

Niedawno przyjrzano się innemu czynnikowi - higienie w środkach publicznego transportu. Mikrobiolodzy z London Metropolitan University porównali próbki bakterii zebrane z taksówek, autobusów i metra w stolicy w 2017 roku i doszli do wniosku, że ten ostatni środek transportu jest najbrudniejszy w mieście.

W londyńskim metrze trzeba uważać na przerwę między peronem a pociągiem oraz na... szczepy różnorodnych bakterii. (Fot. In Pictures Ltd./Corbis/Getty Images)

Najgorzej wypadła Victoria Line, gdzie znaleziono nie mniej niż 22 szczepów bakterii. Dwadzieścia rodzajów bakterii odkryto na liniach Circle i Piccadilly, 18 - na Jubilee i Northern. Zwycięzcą, z zaledwie 11 szczepami, była linia Metropolitan, co jest szczególnie niezwykłym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że jest to najstarsza z 11 linii, po raz pierwszy otwarta w 1863 roku.

Podsumowując wszystkie badania, Jubilee mogłaby być pretendentem do zwycięstwa, gdyby nie jej zatłoczenie w godzinach szczytu, więc być może prawdziwym zwycięzcą jest otwarta w 1906 roku linia Bakerloo, odnotowująca zaledwie 34 godziny opóźnień w ciągu dwóch lat, 95-procentowy wskaźnik przepustowości w godzinach szczytu i drugą najniższą liczbę niebezpiecznych bakterii.

Czytaj więcej:

Sadiq Khan ostrzega osoby bez masek w metrze i autobusach. "Samolubna mniejszość"

Sadiq Khan: Londyn znów zaczyna tętnić życiem

Antyszczepionkowa propaganda w londyńskim metrze

Karta Oyster w Londynie: Czy jej dni są policzone?

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama