Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Książę William wręczył nagrody zdobywcom Earthshot Prize

Książę William wręczył nagrody zdobywcom Earthshot Prize
Książę William stworzył Earthshot Prize wraz z sir Davidem Attenborough, aby promować ekologię na świecie. (Fot. PAP/EPA)
'Kryzys klimatyczny stał się zbyt widoczny, aby go ignorować' - oznajmił książę William podczas ceremonii ogłoszenia laureatów Earthshot Prize, nagrody za wyjątkowe działania na rzecz ochrony i odtworzenia naturalnego środowiska.

Reklama
Reklama

7 listopada w Singapurze ogłoszono zwycięzców trzeciej edycji Earthshot Prize - nagrody ustanowionej w 2020 roku przez księcia Williama i sir Davida Attenborough za wyjątkowe działania na rzecz środowiska. Nazwa wyróżnienia nawiązuje do ambitnego hasła Johna F. Kennedy’ego "Moonshot", które w latach 60. XX wieku motywowało Amerykanów do wysłania człowieka na Księżyc w ciągu dekady.

Earthshot Prize ma być przyznawana do roku 2030. Czeki na milion funtów na rozwój działalności otrzymuje pięć osób lub organizacji, które realizują hasła: "Chroń i odtwarzaj przyrodę"; "Oczyszczaj powietrze"; "Przywróć życie oceanom", "Stwórz świat bez odpadów"; "Napraw klimat".

Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono ponad 1 300 kandydatów. Spośród nich wybrano 15 finalistów, z których jury wyłoniło zwycięzców.

W kategorii "Chroń i odtwarzaj przyrodę" wygrała południowoamerykańska inicjatywa Acción Andina, która jednoczy tysiące ludzi z lokalnych i rdzennych społeczności w działaniach na rzecz ochrony rodzimych lasów i ekosystemów.

W kategorii "Oczyszczaj powietrze" nagrodę przyznano firmie GRST z Hongkongu, która opracowała czystszy, bezpieczniejszy i tańszy sposób wytwarzania i recyklingu akumulatorów litowo-jonowych. Metoda ta zmniejsza emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji baterii o 40 proc., a ich czas działania jest nawet o 10 proc. dłuższy niż przeciętnie.

Zwycięstwo w kategotii "Przywróć życie oceanom" przypadło autorom programu Morski WildAid, który pomaga zwiększyć efektywność ochrony obszarów morskich, na których działalność człowieka jest ściśle regulowana. Program dostarcza lokalnej ludności narzędzia do powstrzymywania nielegalnych połowów, poprawy egzekwowania przepisów, wspierania odnowy dzikiej przyrody, a jednocześnie polepszenia sytuacji gospodarczej społeczności.

W kategorii "Stwórz świat bez odpadów" wygrała indyjska organizacja S4S Technologies, która dostarcza drobnym rolnikom zasilane energią słoneczną suszarki do produktów spożywczych, które pomagają chronić plony.

Laur w kategorii "Napraw klimat" powędrował do twórców systemu Boomitra, który służy do "magazynowania" dwutlenku węgla w glebie. Wykorzystuje on satelity i sztuczną inteligencję do monitorowania ulepszeń wprowadzanych przez rolników w celu poprawy jakości gleby i śledzenia jej zdolności do magazynowania dwutlenku węgla.

Nagrody wręczył książę William, który podczas ceremonii wyraził przekonanie, że oto nadeszła dekada wspólnych działań na rzecz ochrony planety.

Cate Blanchett i książę William. (Fot. Getty Images)

"Ostatni rok był rokiem wielkich zmian i jeszcze większych wyzwań. To rok, w którym skutki kryzysu klimatycznego stały się zbyt widoczne, aby je ignorować. I rok, w którym wielu ludzi poczuło się pokonanych, a ich nadzieje osłabły. Jednak, co pokazał dzisiejszy wieczór, wciąż jest nadzieja" - przekonywał książę Walii.

Z kolei drugi pomysłodawca nagrody, sir David Attenborough, jeden z jurorów konkursu, wystąpił na ceremonii zdalnie i z przekonaniem stwierdził, że "na naszej planecie możemy żyć dobrze i odpowiedzialnie".

Powody do optymizmu dostrzega także obecna na gali Cate Blanchett, która również była w jury nagrody. "Przytłaczający rozmiar wyzwania, jakim jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a także jego pilność, mogą prowadzić do rozpaczy i apatii. Natomiast realizacja tej niecierpiącej zwłoki potrzeby, ale z optymizmem i w sposób oparty na rozwiązaniach, mnie samej dodaje ogromnej odwagi" - stwierdziła aktorka w rozmowie z BBC.

Książę wita się z grupą One Republic. (Fot. Getty Images)

Wręczone zwycięzcom statuetki wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu, m.in. mosiądzu odzyskanego z armatury wodociągowej, odpadów domowych i drobnych elementów metalowych odfiltrowanych z osadów ściekowych.

Prowadzący i goście zostali poproszeni o to, by nie kupowali na galę nowych ubrań, ale włożyli swoje "ukochane" kreacje. Książę William wybrał marynarkę Alexandra McQueena, tę samą, którą miał na sobie podczas pierwszej ceremonii Earthshot Prize w 2021 roku. Przed publicznością wystąpiły zespoły Bastille i OneRepublic, których fanem, jak zdradził brytyjski arystokrata, jest jego najmłodszy syn Louis.

Czytaj więcej:

Ekolodzy w petycji do księcia Williama proszą, by oddał naturze część swoich posiadłości

Książę William zaskoczył wszystkich. Sprzedawał burgery w londyńskim food trucku

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama