Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kryzys związany ze wzrostem kosztów utrzymania opóźnia rozwody w UK

Kryzys związany ze wzrostem kosztów utrzymania opóźnia rozwody w UK
Niemal połowa osób po rozwodzie notuje spadek swoich dochodów o około 31%. (Fot. Getty Images)
Jak przypomina dziennik 'The Guardian', początek nowego roku to często gorący okres dla prawników specjalizujących się w sprawach rozwodowych. Rok 2024 może być jednak inny, ponieważ z najnowszych analiz wynika, że kryzys finansowy opóźnił decyzje o rozwodzie w przypadku ponad 270 000 par.
Reklama
Reklama

Według analityków z firmy Legal & General, presja związana z sytuacją ekonomiczną doprowadziła do opóźnienia 19% rozwodów. Wpływ ten był szczególnie wyraźny od 2020 r., a wśród czynników decydujących o odsunięciu rozwodu w czasie wymieniano obawy o poziom dochodów, presję związaną z kosztami utrzymania i koszty związane z tymi formalnościami.

Neil Russell, specjalista ds. prawa rodzinnego w kancelarii Seddons, przyznał, że często rozmawia z parami na ten temat i wie, że wraz z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej, kwestie finansowe stały się rosnącym problemem dla osób chcących się rozstać.

Dodał, że sytuacja dotyczy osób ze wszystkich grup dochodowych, a wiele par z klasy średniej nie może sobie pozwolić z tego powodu na oficjalne odejście od partnera.

Badanie wykazało, że prawie połowa (48%) osób rozwiedzionych odnotowała spadek dochodów o około 31%, co przekłada się na średnią kwotę niższą o 9 700 GBP w skali roku.

Pierwszy dzień roboczy po Nowym Roku jest często nazywany "dniem rozwodu", ponieważ tak wiele osób składa wnioski o rozwód po świętach Bożego Narodzenia.

Dlatego też stowarzyszenie Pensions and Lifetime Savings Association (PLSA) opublikowało w sieci wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób podmioty oferujące prywatne pracownicze programy emerytalne mogą pomóc rozstającym się małżonkom.

Choć według doniesień 272 000 rozwodów zostało odroczonych z powodu problemów finansowych, tylko co piąta para przedyskutowała kwestie związane z funduszami emerytalnymi podczas podziału majątku, podczas gdy 58% z nich uwzględniło przy tym wartość posiadanego przez nich wspólnego domu.

Aż dwie na pięć osób rozwodzących się uważa, że proces ten kończy się nieuczciwie pod względem finansowym, a korzyści odnosi tylko jedna ze stron. Mniej niż jedna trzecia osób podpisała umowę o rozdzielności majątkowej, która może chronić przed ewentualnymi przyszłymi roszczeniami ze strony byłego małżonka.

Czytaj więcej:

UK: Zawieranie małżeństw "niesłusznie wychodzi z mody, bo jest korzystne dla zdrowia"

Cenzus: W tych regionach UK rozpada się najwięcej małżeństw

Brytyjczycy zmieniają zdanie w kwestii aborcji i rozwodów

    Komentarze
    • Benekiciaż
      3 stycznia, 18:21

      Moja odeszła odemnie bez słowa! Bez rozwodu i nic mi nie wzięła bo jestem alkoholikiem i wszystko przepiłem! I cieszę się że wszystko przepiłem bo przynajmniej moja żona czyli ta czarownica nic mi nie zagrabiła! Teraz jestem szczęśliwym człowiekiem beż problemów w postaci ciągle narzekającej żony a niech teraz inny facet się męczy i szczerze mu współczuję!zdrowie panowie

    • TiBi
      4 stycznia, 05:38

      Dobry sposób jak oszukać system i dostawać benefity i żyć razem partnerem pod jednym dachem .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama