Menu

Królowa Elżbieta II uczciła 100. rocznicę urodzin męża nową różą

Królowa Elżbieta II uczciła 100. rocznicę urodzin męża nową różą
Na zdj.: Elżbieta II odbiera Różę Księcia Edynburga z rąk prezesa RHS Keitha Weeda. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II uczciła przypadającą dzisiaj setną rocznicę urodzin jej zmarłego w kwietniu męża, księcia Filipa, zasadzeniem na zamku w Windsorze nowo wyhodowanego gatunku róży, nazwanego jego imieniem - poinformował pałac Buckingham.
Reklama
Reklama

Róża jest prezentem od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS), a wyhodowała ją firma Harkness Roses, która hoduje i uprawia brytyjskie róże od 1879 roku. Opublikowane przez pałac Buckingham zdjęcia pokazują, jak królowa - ubrana w niebieską sukienkę i okulary przeciwsłoneczne - odbiera Różę Księcia Edynburga z rąk prezesa RHS Keitha Weeda, a następnie przygląda się, jak główny ogrodnik zamku w Windsorze Philip Carter sadzi w jej imieniu maleńki krzew w pasie róż w ogrodzie na wschodnim tarasie. Upamiętnienie miało miejsce w zeszłym tygodniu.

Firma Harkness Roses przekaże 2,5 funta z każdej sprzedanej róży nowego gatunku na Fundusz Żywego Dziedzictwa Nagrody Księcia Edynburga, który pomoże młodym ludziom ze wszystkich środowisk wziąć udział w programie nagród młodzieżowych ustanowionym przez Filipa w 1956 roku. Od jego śmierci fundusz zebrał już pół miliona funtów.

Tak wygląda róża nazwana imieniem zmarłego małżonka królowej. (Fot. Getty Images)

Książę Filip, który był małżonkiem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł na zamku w Windsorze 9 kwietnia, na dwa miesiące i jeden dzień przed swoimi setnymi urodzinami.

Po jego śmierci królowa powróciła do pełnienia swoich oficjalnych obowiązków i w niedzielę na zamku w Windsorze przyjmie prezydenta USA Joe Bidena i jego żonę Jill. 

Czytaj więcej:

Elżbieta II zasadziła dąb. Tak zainaugurowała obchody 70-lecia swojego panowania

Królowa Elżbieta II "zdruzgotana". Jeden z jej pupili zdechł

Królowa Elżbieta II z wizytą na nowym lotniskowcu

Ogłoszono plan obchodów 70-lecia panowania Elżbiety II

Królewski ekspert: Królowa uważa zachowanie Meghan i Harry'ego za "godne ubolewania"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama