Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kościół Anglii rozważa możliwość używania neutralnych pod względem płci określeń Boga

Kościół Anglii rozważa możliwość używania neutralnych pod względem płci określeń Boga
Czy Kościół jest w stanie zerwać z wielowiekową tradycją chrześcijańską? (Fot. Getty Images)
Władze Kościoła anglikańskiego zastanawiają się, czy zrezygnować z określania Boga jako 'on', gdyż księża poprosili o dopuszczenie do stosowania neutralnych płciowo określeń. Kościół poinformował, że na wiosnę zainicjuje prace nad tym zagadnieniem, aby zadecydować, czy należy dokonać stosownych zmian, czy też nie – czytamy w 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Ewentualne wprowadzenie zmian, które oznaczałyby odejście od tradycji judaizmu i chrześcijaństwa sięgającej tysiącleci, musiałoby zostać zatwierdzone przez synod, organ decyzyjny Kościoła.

Ks. dr Michael Ipgrave, biskup Lichfield i wiceprzewodniczący komisji liturgicznej odpowiedzialnej za te kwestie, oświadczył, że Kościół przez kilka lat "analizował stosowanie języka opartego na kryterium płci w odniesieniu do Boga".

"Po przeprowadzeniu rozmów na ten temat między dwiema komisjami, nowy wspólny projekt dotyczący języka genderowego rozpocznie się tej wiosny" - oznajmił. Szczegóły związane z tym projektem są jak dotąd niesprecyzowane.

Komentarze biskupa pojawiły się w odpowiedzi na pytanie o postępy w rozwoju "bardziej inkluzywnego języka" w nabożeństwach, zadane na synodzie przez ks. Joannę Stobart, wikariuszkę Ilminster i Whitelackington w Somerset.

Obecnie nie jest jasne, co miałoby zastąpić określenie "Ojcze Nasz" w Modlitwie Pańskiej, najważniejszej modlitwie chrześcijaństwa, którą Jezus Chrystus podobno nakazał swoim wyznawcom odmawiać wspólnie przez pokolenia.

Konserwatywni krytycy ostro reagują na propozycję takich zmian, a ks. dr Ian Paul, komentując sprawę na łamach "The Telegraph" stwierdził, że byłyby one wyrazem odejścia od własnej doktryny Kościoła.

"To nie jest nic nowego. Chrześcijanie od czasów starożytnych uznawali, że Bóg nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jednak różnorodność sposobów zwracania się do Boga i opisywania go znajdująca się w Piśmie Świętym nie zawsze znajdowała odzwierciedlenie w naszym sposobie oddawania mu czci" – podkreślił z kolei rzecznik Kościoła Anglii.

"Jako część swojego regularnego programu pracy na następne pięć lat, Komisja Liturgiczna poprosiła Komisję Wiary i Porządku o współpracę z nią w zakresie przyjrzenia się tym kwestiom. Nie ma absolutnie żadnych planów uchylania lub zasadniczej rewizji obecnie przyjętych form liturgii, a jakiekolwiek tego typu zmiany nie mogłyby zostać wprowadzone bez podjęcia szerokich działań ustawodawczych" – dodał.

Czytaj więcej:

Biskup Oksfordu: Kościół anglikański powinien zezwalać na małżeństwa osób tej samej płci

W Anglii i Walii ubywa chrześcijan i rośnie liczba ateistów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama