Menu

Koronawirus w UK: Nawet 29 proc. testów z fałszywie ujemnym wynikiem

Koronawirus w UK: Nawet 29 proc. testów z fałszywie ujemnym wynikiem
Testy wymazowe są kluczowe do zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w szpitalach. (Fot. Getty Images)
HCSA, brytyjskie stowarzyszenie zrzeszające lekarzy, wyraziło 'głębokie zaniepokojenie' z powodu 'notorycznego braku informacji' ze strony organu Public Health England (PHE) i rządu na temat wiarygodności testów wykorzystywanych przez NHS.
Reklama

Testy, które wykorzystują próbkę wymazu nosowo-gardłowego pacjenta, są kluczowe do zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w szpitalach i to na ich podstawie ustala się, czy pacjenci i personel mają wirusa. Jeśli wynik jest fałszywie ujemny, mogą oni nieświadomie przekazywać chorobę innym.

Tymczasem lekarze i szefowie brytyjskich szpitali przekazali "The Guardian", że około 25 procent testów przeprowadzonych podczas pandemii błędnie pokazywało brak infekcji. Również badania medyczne wykazały, że 29 proc. wymazów dało wynik fałszywie ujemny.

Zdaniem HCSA, wielu pracowników brytyjskiej służby zdrowia zostało wprowadzonych w błąd, że są wolni od koronawirusa, przez co mogli zakażać pacjentów. Co więcej, w zeszłym tygodniu odkryto, że koronawirusem mogła zakazić się nawet jedna piąta osób, która leczyła się w szpitalach na choroby niezwiązane z Covid-19.

Według HCSA, w przypadku negatywnego wyniku test należałoby powtórzyć. (Fot. Getty Images)

W liście do dyrektora PHE Duncana Selbie, dr Paul Donaldson z HCSA wyraził "głębokie zaniepokojenie" z powodu "notorycznego braku informacji" na temat wiarygodności testów wykorzystywanych przez NHS. "Wygląda na to, że wokół problemu wzniesiono mur milczenia" - napisał Donaldson.

"Mamy do czynienia z niepokojąco wysokim wskaźnikiem fałszywie ujemnych testów, co zwiększa ryzyko, że wiele osób, które mogą przechodzić Covid-19 bezobjawowo, przekaże wirusa współpracownikom i pacjentom" - dodał ekspert medyczny.

Według lekarzy zrzeszonych w HCSA, w przypadku negatywnego wyniku test należałoby powtórzyć. W przeciwnym razie personel szpitalny nie powinien wracać do pracy, aby nie zarażać innych.

Czytaj więcej:

Minąłeś zakażonego na ulicy? Wkrótce otrzymasz wiadomość

Superdrug sprzedaje od dziś test na koronawirusa

W Londynie 17 proc. mieszkańców z przeciwciałami koronawirusa

  Komentarze
  • Mario
   26 maja, 17:52

   Ciagla dezinformacja trwa. Zygac sie juz tym chce

  • Edna
   26 maja, 18:47

   Pracuje w domu opieki, nie mamy żadnych testów. Rządzący skupiają się tylko na NHS a grupy ryzyka są przede wszystkim w domach opieki. Prywatne domy opieki w UK nie sprawdziły się to porażka co się wyprawia w tych prywatnych folwarkach, bałagan brak planu działania i organizacji. Oczywiście przekaz medialny jest pozytywny jak to sobie radzą niech liczą tylko na szczęście aby na jesieni nie było podwojonej powtórki.

  • Macie swoj covid-19
   26 maja, 21:45

   jaki cyrk !!

  • Jarek
   26 maja, 22:37

   Bezobiawowo kiedys znaczylo ze jest zdrowy pasazowanie wirusa cos kros koedys mowil wam o tym ktos wogole.wyizolowal tego wirusa postulaty kocha ktos cos slyszal w Polsce zmniejszyla sie smiertelnosc rok do roku o 40 procent cisza nic tu nie pasuje pewnie w UK tak samo jak sprawdzi sie starystyki

  • Bob
   3 czerwca, 09:29

   A 71 fałszywie dodatnich.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Reklama