Kontynuacja protestów w Ottawie. Ataki na numer alarmowy 911 i blokada lotniska
Stołeczna policja przekazała na Twitterze, że trwają "skoordynowane działania, których celem jest zablokowanie linii alarmowej 911 oraz linii policyjnych przeznaczonych do kontaktów w zwykłych sprawach". Zapowiedziano ściganie osób, które świadomie utrudniają reakcję na sytuacje alarmowe, nie wskazano jednocześnie winnych tych działań.
Zhakowany został także wykorzystywany przez radnych Ottawy kanał na YouTube. Podczas posiedzenia rady miasta, jak relacjonowała publiczna telewizja CBC, pojawił się niezwiązany z sesją komunikat. Władze miejskie prowadzą obecnie dochodzenie.
Ok. godz. 10:00 rano czasu lokalnego policja poinformowała z kolei o blokadzie dojazdu do lotniska międzynarodowego. Jak podawały media, grupa 60–70 samochodów utrudniała dojazd. Ostatecznie część kierowców zdecydowała się odjechać.
Policja w Ottawie ponowiła swój wcześniejszy komunikat, w którym zwróciła się do protestujących w stolicy kierowców ciężarówek i ich sympatyków z przypomnieniem, że stwarzanie przeszkód w przemieszczaniu się i korzystaniu z własności jest naruszeniem prawa. Dodano, że za takie zachowanie uczestnicy protestów mogą zostać zatrzymani, ich ciężarówki skonfiskowane, a kierowcy po skazującym wyroku sądu mogą być niewpuszczani do USA.To właśnie w Ottawie, dwa tygodnie temu, rozpoczęły się protesty i blokady nazywane "Konwojem Wolności".
Do protestów doszło też w ostatni weekend m.in. w Toronto, mieście Quebec i Vancouver. Uczestnicy protestują przeciw obowiązkowi szczepień przeciw Covid-19 dla kierowców zawodowych przekraczających granicę z USA oraz innym obostrzeniom związanym z epidemią zarządzonym przez władze. Według danych firm sektora transportowego, ok. 90 proc. kanadyjskich kierowców zawodowych jest zaszczepionych.
Czytaj więcej:
Kanada: Granica z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc
Kanada potrzebuje imigrantów i zachęca ich do pozostania
Kanada przez wyborami. Koszty życia i opieka zdrowotna najważniejsze