Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kontuzje piłkarzy z czołowych lig kosztowały w ubiegłym sezonie ponad 700 mln euro

Kontuzje piłkarzy z czołowych lig kosztowały w ubiegłym sezonie ponad 700 mln euro
Kontuzje piłkarzy są zawsze dużą stratą finansową dla czołowych klubów. (Fot. Getty Images)
Kontuzje piłkarzy z klubów pięciu najsilniejszych lig Europy – Anglii, Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec – kosztowały w poprzednim sezonie ponad 700 mln euro. Poinformował o tym Bloomberg, powołując się na brytyjską firmę ubezpieczeniową Howden Group Holdings (HGH).
Reklama
Reklama

Eksperci przypisują gwałtowny wzrost kosztów, o 30 procent w porównaniu do poprzednich rozgrywek, większej liczbie kontuzji spowodowanej dodatkowemu obciążeniu piłkarzy podczas mundialu w Katarze (20 listopada – 18 grudnia). Nietypowy termin MŚ był podyktowany gorącym klimatem w tym rejonie świata. Mundial został rozegrany w przerwie ligowego sezonu.

Straty powstałe w wyniku urazów zawodników wynoszą 704,9 mln euro (767 mln dolarów), w porównaniu do 553,6 mln euro z sezonu 2021/2022. Raport oblicza koszt kontuzji na podstawie pensji zawodników i czasu, przez który są kontuzjowani.

Angielska Premier League - jak oszacowano - odniosła największe straty. (Fot. Getty Images)

Największy cios otrzymały drużyny z angielskiej Premier League, które pokryły ponad 40 procent kosztów we wszystkich pięciu wymienionych ligach. W ciągu dwóch miesięcy po mistrzostwach świata w Katarze w angielskiej ekstraklasie doszło do 49 kontuzji, więcej niż w jakiejkolwiek innej czołowej lidze. Niemiecka Bundesliga była druga z 46 takimi przypadkami.

"Zorganizowanie mundialu podczas europejskiej zimy spowodowało, że w drugiej połowie sezonu gracze musieli spędzić na ławce rezerwowych osiem dodatkowych dni więcej w porównaniu z pierwszą częścią" – przekazał James Burrows, dyrektor sportowy grupy Howden.

Z raportu wynika, że z 417 zawodników biorących udział w mistrzostwach świata 225 odniosło kontuzje w okresie od listopada 2022 do lutego br. Wybitni piłkarze i menedżerowie wyrazili obawy, że przyczyną kontuzji jest zbyt wysokie przeciążenie spowodowane rozgrywaniem zbyt dużej liczby meczów. Podobna historia może się powtórzyć w przyszłym roku, kiedy to latem odbędzie się turniej Euro z udziałem 24 narodowych drużyn.

Czytaj więcej:

Poważna kontuzja Viniciusa

Eliminacje do Euro 2024: Poważna kontuzja Gaviego

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama