Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Konsumenci w UK oburzeni postępującą "shrinkflacją". Coraz więcej produktów się zmniejsza

Konsumenci w UK oburzeni postępującą "shrinkflacją". Coraz więcej produktów się zmniejsza
Produkty w sklepach się zmniejszają, ale cena nie spada, dlatego konsumenci chcą wyraźnego oznaczania takich produktów. (Fot. Getty Images)
Producenci żywności powinni być zmuszeni do umieszczania etykiet na produktach, które zostały wagowo i rozmiarowo zmniejszone, ale zachowały tę samą cenę - uważają konsumenci na Wyspach. Z badania przeprowadzonego przez Barclaycard wynika, że prawie 80 proc. klientów wyraziło zaniepokojenie zjawiskiem tzw. 'shrinkflacji'.
Reklama
Reklama

Zajmujący się prawami konsumentów portal Which? ujawnił w styczniu, że torebki herbaty, chipsy i płyny do płukania jamy ustnej znalazły się wśród artykułów, które w ostatnich miesiącach wyraźnie się zmniejszyły, ale ich cena nie spadła, tylko pozostała na poziomie jak w przypadku wcześniejszego produktu o zwykłych rozmiarach.

Niemal dwie trzecie kupujących zapytanych przez Barclaycard stwierdziło, że chciałoby, aby rząd wprowadził środki mające na celu powstrzymanie "shrinkflacji" (od słowa "shrink" - kurczyć się).

Mogłoby to obejmować wprowadzenie nowych wymogów dla producentów żywności, dotyczących ujawniania na etykietach zmian objętości lub wagi produktu.

Organy regulacyjne nasiliły kontrolę oznakowania w supermarketach, wszczynając niedawno dochodzenie mające na celu sprawdzenie, czy klienci otrzymują wystarczające informacje na temat najlepszych ofert cenowych.

Mniejszy produkt za tę samą cenę jak wcześniejszy większy - na tym polega "shrinkflacja". (Fot. Getty Images)

Urząd ds. Konkurencji i Rynków sprawdza, w jaki sposób supermarkety umieszczają obok produktów na półkach tak zwane "ceny jednostkowe", czyli cenę za gram lub mililitr.

Wskazano na potencjalny problem polegający na tym, że niektóre supermarkety nie podają tej liczby w przypadku artykułów objętych promocją, co oznacza, że ludzie nie są w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście uzyskają lepszą ofertę.

Organ regulacyjny stwierdził, że jego praca polega na zapewnieniu, że "kupujący będą mogli łatwiej porównywać ceny i dokonywać wyborów, które są dla nich odpowiednie".

Tymczasem pojawiły się obawy, że producenci żywności planują dalsze zmniejszanie wielkości opakowań bez obniżania ich cen. Przykładem może być gigant dóbr konsumpcyjnych Unilever, który już na początku tego roku nie wykluczył takiej możliwości.

Jak informuje "The Telegraph", we Francji niektóre supermarkety wprowadziły etykiety ostrzegające klientów o tym, że produkty są mniejsze.

W zeszłym roku Carrefour wprowadził etykiety z informacją: "Waga tego produktu spadła, a cena pobierana przez naszego dostawcę wzrosła".

Czytaj więcej:

Shrinkflacja: Czym jest i dlaczego wywołuje niepokój wśród Brytyjczyków

Francja zapowiada walkę ze "shrinkflacją". Producenci z nowym wymogiem

Ten supermarket wciąż jest najdroższy w Wielkiej Brytanii. A gdzie najtaniej?

Wojna supermarketów w UK: Intensywna konkurencja w zakresie "dopasowania cen" cieszy klientów

    Komentarze
    • UK
      6 marca, 03:49

      To jest walka z powszechną nadwagą.

    • Egzema
      6 marca, 05:11

      Może nie zauważyli ze od tego roku już niema okresy przejsciwego Brexit .A może nie wiedzą że większość produktów nie opłaca się im produkować tylko importować i płacić cło. Kraj leniwych ludzi pozbawiony zdrowego rozsądku. Raj benefitow już się kończy ,nie bawem tłumy zdesperowanych angoli trafi do pośredniaka w poszukiwaniu pracy menadżera......Ha,Ha,Ha

    • Konsument
      6 marca, 05:41

      Zmianę opakowan ,nie jest takie proste w uk .Istnieje Agencja (FSA) żywności w UK która naklada standardy opakowan lub naklejek itd .Jeśli ktoś zmieni standard zostanie nałożona kara lub zakład zostanie zamknięty. Widać że firma omija prawo bo nie jest świadoma konsekwencji.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama