Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Komisja Europejska: Twardy Brexit "katastrofą i dla Wielkiej Brytanii i dla UE"

Komisja Europejska: Twardy Brexit "katastrofą i dla Wielkiej Brytanii i dla UE"
Losy Brexitu rozstrzygną się już w przyszłym tygodniu. (Fot. Getty Images)
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker dziś w Bukareszcie wyraził nadzieję, że Wielka Brytania wyjdzie z UE z porozumieniem, bo jego brak oznaczałby 'katastrofę' zarówno dla tego kraju, jak i dla '27'.
Reklama

Na niecałe trzy miesiące przed opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej wciąż nie jest wiadomo, czy dojdzie do tego w uporządkowany sposób. W przyszłym tygodniu brytyjski parlament ma głosować nad porozumieniem, ale w tej chwili wszystko wskazuje na to, że zostanie ono odrzucone.

Wysoko postawione źródła unijne przekazały nieoficjalnie dziennikarzom, że w razie niepowodzenia głosowania nad umową rozwodową Bruksela nie wykona kroku, tylko będzie czekać, aż zrobi go Londyn. Jedną z opcji mógłby być wniosek o przedłużenie procedury wyjścia z UE, która zgodnie z Art. 50 unijnego traktatu trwa dwa lata i kończy się 29 marca tego roku. "Szczerze mówiąc, wszystko może się wydarzyć" - poinformowało źródło.

"KE i ja jesteśmy w ciągłym kontakcie z Downing Street 10. Zobaczymy, co stanie się pomiędzy dziś i wtorkiem. Wciąż mam nadzieję, że będziemy mieli porozumienie. Nie podoba mi się perspektywa braku umowy, bo to byłoby katastrofą dla naszych brytyjskich przyjaciół i dla Europejczyków z kontynentu" - przekazał Juncker na konferencji prasowej w Bukareszcie.

Jak dodał, warto podjąć wszelkie wysiłki przed głosowaniem Izby Gmin, by zapewnić, że ta ważna sprawa zakończy się w satysfakcjonujący sposób. Jak dodał, jeszcze przed wtorkowym głosowaniem stronie brytyjskiej mogą być przekazane dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zapisów umowy o wyjściu, ale nie ma mowy o jej renegocjacji.

Strona unijna już raz zresztą wykonała taki gest. Podczas szczytu w połowie grudnia szefowie państw i rządów "27" przyjęli deklarację, która wskazuje m.in. na tymczasowy charakter mechanizmu awaryjnego (tzw. backstop) dla uniknięcia twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią a będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną.

Brexit bez porozumienia negatywnie wpłynie na całą Europę. (Fot. Getty Images)

Na Wyspach nie brak jednak obaw, że mechanizm ten, który przewiduje pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej, tak naprawdę uniemożliwia pełne wyjście kraju z UE.

"Powiedzieliśmy bardzo jasno w Radzie Europejskiej i w Komisji, że nie może być żadnych renegocjacji, mogą być wyjaśnienia. To wszystko. Dyskutujemy z Downing Street, jak te wyjaśnienia mogą wyglądać, ale nie powinno się ich mylić z renegocjowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię backstopu" - oświadczył Juncker.

Prezydent sprawującej przewodnictwo Rumunii Klaus Iohannis, z którym szef KE występował na konferencji, zaznaczył, że cała UE wolałaby, aby doszło do uporządkowanego brexitu. "Mam nadzieję, że tak się stanie" - oznajmił.

Dodał przy tym, że prezydencja skoncentruje wysiłki na ułatwieniu przyjęcia przez UE środków, by była ona odpowiednio przygotowana na wszelkie scenariusze.

Minister spraw zagranicznych W. Brytanii Jeremy Hunt ostrzegł w piątek, że jeśli parlament odrzuci to porozumienie, może dojść do "paraliżu brexitu", a w efekcie do wstrzymania planowanego wyjścia W. Brytanii z UE.

Zdaniem ekspertów, szefowa mniejszościowego rządu Theresa May ma niewielkie szanse na zwycięstwo - sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie partie opozycyjne, ale także ponad 100 deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz 10 posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), którzy dotychczas wspierali gabinet May.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca br.

 

  Komentarze


  • Przemko
   11 stycznia, 17:13

   Mam pytanie. Kiedy UK zamierza opuścic UE?

  • AmdreUK
   11 stycznia, 17:59

   Powinna UK opuscic UE 29.03.2019 ale nie opusci zobaczycie👍

  • THC
   11 stycznia, 19:20

   No to Pan Tusk sie zmartwi. Ale jak zwykle dostanie wytyczne od swojej cioci STASIi

  • Ktos
   11 stycznia, 19:48

   To byly narzucenia a nie negocjacje,pomimo ze wybrali cipe na premiera to tylko po to by wine zwalic na nia a nie na siebie a w szczegolnosci na tych co krzyczeli o wyjsciu,UEnie jest dobre nawet Szwajcari narzucaja co ma robic a nie wspomne juz o rescie co ulegli pod naciskami KE I EU ma byc twardy wtedy zobaczymy czy Niemcy beda tacy twardzili bo na razie to staja sie muslimskim rajem

  • Przemko
   11 stycznia, 21:42

   myślałem, że błazny u władzy to przypadłość kraju nas Wisłą. a tu taka 'potęga', stały członek RB ONZ, atom, podobno czołowa gospodarka świata I TAKIE PAJACE! there is no future for this country!

  • Ex emigrant z UK
   11 stycznia, 22:21

   A co ma Tusk do tego że Brytole to idzioci i dali się wkręcic w brexit przez kilku kupionych politykow ktorzy zainkasowali co swoje i sie wycofali hahahha.

  • Fangorek
   12 stycznia, 01:18

   Ja mam pytanie! KIedy UE m `miR OPUSCIC UK. BO TO JEST PRAWDZIWE PYTANIE i GB wieza o tym doskonale to sprytny narod i nigdy nie wygrywa bitew al zawsze wygrywa umowe wojenna.
   Oni nie martwia sie co bedzie oni czekaja az inni dadza im to co chca. Oni nie maja zadnego problemu nigdy

  • Do thc
   12 stycznia, 01:48

   a czym ma sie martwic? Firmy juz planuja przeniesienie fabryk z anglii do europy.Ford,Honda...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama