Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komisja Europejska wyznaczyła sześciu "strażników dostępu" do usług online

Komisja Europejska wyznaczyła sześciu "strażników dostępu" do usług online
Internetowi giganci będą zmuszeni do przestrzegania unijnego prawa. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska opublikowała wczoraj listę sześciu wielkich firm, które w myśl aktu o rynkach cyfrowych (DMA) są 'strażnikami dostępu' - podała agencja Reutera. Do marca przyszłego roku cyfrowi giganci: Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft, muszą dostosować się do wymogów Unii pod rygorem kar finansowych sięgających nawet do 10 proc. rocznego globalnego obrotu.
Reklama
Reklama

Regulacje wynikają z Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Jego celem jest powstrzymanie dominacji firm Big Tech, zapewnienie użytkownikom większej swobody wyboru i umożliwienie mniejszym podmiotom konkurowanie ze światowymi gigantami.

Na mocy nowego prawa firmy będą musiały m.in. umożliwić swoim aplikacjom komunikacyjnym współpracę z rywalami, a także pozwolić użytkownikom na wybór aplikacji, które zostaną wstępnie zainstalowane na ich urządzeniach.

Zgodnie z DMA, firmy będą musiały również uzyskać wyraźną zgodę przed śledzeniem użytkownika w celach reklamowych. Klienci biznesowi korzystający z usług reklamowych online świadczonych przez Amazon, Google i Meta będą także uprawnieni do żądania danych zebranych w związku z ich kampaniami. Dane te są cennym zasobem często ukrywanym przed klientami biznesowymi - wyjaśnia Reuter.

Apple i Google zostaną zobowiązane do zapewnienia miejsca dla sklepów z aplikacjami innych firm na swoich urządzeniach z systemami iOS i Android. Natomiast konsumenci nie będą już zmuszani do korzystania z takich domyślnych aplikacji na swoich urządzeniach, jak przeglądarka Safari na iPhonie lub Mapy Google na telefonie z Androidem.

WhatsApp, Facebook Messenger czy iMessage, będą musiały otworzyć się i współpracować z mniejszymi platformami komunikacyjnymi. Aplikacje do przesyłania wiadomości nie będą działały w izolacji: gdy DMA wejdzie w życie, użytkownicy będą mogli wysyłać wiadomości do swoich kontaktów za pośrednictwem innych aplikacji - jak Signal lub Telegram - z platform Facebook Messenger i Whatsapp.

Urzędnicy badają, czy usługa iMessage oferowana przez Apple powinna zostać dodana do listy.

Komisja Europejska będzie monitorować przestrzeganie prawa przez "strażników", a w razie naruszenia, będzie mogła nakładać na nich grzywny sięgające nawet 10 proc. rocznego obrotu.

Czytaj więcej:

Unia Europejska przyjęła nowe rozporządzenie o bateriach i zużytych bateriach

Unia Europejska tej jesieni dokona przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt

Wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące wielkich platform internetowych

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama