Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kiedy na brytyjskich drogach pojawią się autonomiczne samochody? Minister podał datę

Kiedy na brytyjskich drogach pojawią się autonomiczne samochody? Minister podał datę
Samochody bez kierowców z powodzeniem poruszają się już po drogach w Chinach czy USA. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister transportu Mark Harper ocenił, że technologia autonomicznych samochodów będzie mogła być użytkowana na niektórych głównych drogach w kraju już do końca 2026 roku. Wyraził także przekonanie, że w ciągu najbliższych dwóch lat zakończone zostaną wszystkie prace legislacyjne związane z dostosowaniem kodeksu drogowego do nowej rzeczywistości.

Reklama
Reklama

Zdaniem Marka Harpera, technologia bezzałogowych pojazdów nie tylko będzie mogła być użytkowana pod koniec 2026 r., ale właściciele tego rodzaju samochodów otrzymają nowe uprawnienia.

Będą mogli m.in. odbyć całą podróż z punktu A do punktu B bez konieczności patrzenia na drogę czy dotykania kierownicy.

Już zeszłym miesiącu Downing Street ogłosiło plany dotyczące przygotowania nowych przepisów drogowych. Mają one na celu pełne uregulowanie sytuacji bezzałogowych pojazdów na krajowych drogach.

Krytycy autonomicznych pojazdów stoją na stanowisku, że technologia ta nie jest jeszcze gotowa, aby wdrożyć ją w życie. Alarmują, że istnieje wiele sytuacji, gdy pojazd bez kierowcy może doprowadzić do poważnego wypadku.

Brytyjski minister transportu nie zgadza się jednak z powyższymi twierdzeniami. Przekazał, że osobiście widział, jak z nowej technologii z powodzeniem korzystają kierowcy w Kalifornii. "Oczywiście chcę, aby ludzie w pełni ufali swojemu systemowi bezpieczeństwa" - dodał.

"Ustawodawstwo przechodzi obecnie przez parlament, więc miejmy nadzieję, że uda nam się zakończyć prace legislacyjne jak najszybciej. Prawdopodobnie już w 2026 r. ludzie zaczną korzystać z nowych samochodów, które będą w stanie w pełni samodzielnie odbyć podróż" - dodał.

Minister dodał, że cały proces jest odpowiednio nadzorowany - w taki sposób, by jego wdrażanie odbywało się stopniowo. "To jednak od poszczególnych kierowców zależy to, czy faktycznie będą chcieli korzystać ze zmian" - wyjaśnił.

Mark Harper podkreślił także, że obecnie aż 88 proc. wszystkich kolizji drogowych to efekt błędu ludzkiego, co jedynie pokazuje, że argument o bezpieczeństwie przeciwników autonomicznych pojazdów jest nieprawidłowy.

Czytaj więcej:

W Szwecji regularne kursy rozpoczął pierwszy na świecie autonomiczny prom

Brytyjska poczta rozpoczęła dostawy dronami na Orkady

USA: Taksówki bez kierowców już działają m.in. w Phoenix w Arizonie

UK dostosowuje kodeks drogowy pod autonomiczne samochody

    Komentarze
    • Obudzony.
      28 grudnia 2023, 09:32

      Koniec pracy dla roznego rodzaju kierowcow kapitanow na statkach. Kolejni ludzie musza znalezc patent w przyszlosci na oie iadze. Nadzejdzie koniec wordow i egzaminatorow i szkol jazd. Kolejni beda szukac pracy w czasie gdy ai zrobi wiekszosc za nas.. ciekawie sie to rozwija.

    • Do obudzony
      28 grudnia 2023, 10:59

      Nie wiem z jakiego kraju jestes ?Ale to jest strona w jezyku polskim,jak nie umiesz pisac po polsku to wypad .

    • Lol
      28 grudnia 2023, 11:27

      do obudzony postepu nie zaczymasz plaskoziemco

    • Komando Foki
      28 grudnia 2023, 13:51

      Do obudzony Ty sie chyba nigdy nie obudzisz kosmito.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama