Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Każdy Polak płaci za smog od 300 do 800 euro rocznie

Każdy Polak płaci za smog od 300 do 800 euro rocznie
Niska emisja przyczynia się w Polsce do przedwczesnych zgonów od 19 do 22 tys. osób rocznie. (Fot. Getty Images)
Niska emisja, czyli zanieczyszczenie pyłami i szkodliwymi gazami pochodzącymi głównie z domowych pieców, kosztuje każdego Polaka od 300 do 800 euro rocznie. To m.in. wydatki na leczenie chorób wywołanych smogiem - wynika z zaprezentowanego wczoraj raportu.
Reklama
Reklama

Łukasz Adamkiewicz, członek zespołu doradców w resorcie zdrowia, podczas wczorajszego posiedzenia senackiej komisji środowiska przedstawił raport na temat kosztów zdrowotnych niskiej emisji. Chodzi o emisję pyłów i szkodliwych gazów na wysokość do 40 metrów. Zanieczyszczenia te pochodzą głównie z domowych pieców grzewczych i przydomowych kotłowni na węgiel.

Niska emisja przyczynia się w Polsce do przedwczesnych zgonów od 19 do 22 tys. osób rocznie  - podano w analizie. Adamkiewicz zwrócił uwagę, że te wielkości od kilku lat praktycznie się nie zmieniają. Na terenach miejskich przez smog tracimy średnio od 8 do 10 miesięcy życia. Trochę lepiej jest na wsi, gdzie jest to od 6 do 9 miesięcy.

Doradca z Ministerstwa Zdrowia wyliczył, że "koszty zdrowotne niskiej emisji", związane np. z leczeniem chorób wywołanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza czy ze stratą dochodów podczas przebywania na zwolnieniach lekarskich kosztują Polskę co roku od 13 do 30 mld euro. "Przeliczając na mieszkańca, to każda osoba dopłaca od 300 do 800 euro rocznie" - podkreślił Adamkiewicz.

Na terenach miejskich przez smog tracimy średnio od 8 do 10 miesięcy życia. (Fot. Getty Images)

Zwrócił uwagę, że roczne koszty zdrowotne są wyższe niż wartość 10-letniego rządowego programu antysmogowego "Czyste Powietrze" (ponad 100 mld zł). Adamkiewicz zaznaczył jednak, że pieniądze, jakie mają zostać wydane na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła, powinny przyczynić się do ograniczenia smogu, a przez to do zmniejszenia wydatków z tym związanych.

Od 1 lipca br. wejdzie w życie przepis dotyczący jakości paliw stałych, który wyeliminuje z obrotu detalicznego najgorszej jakości węgiel - miały węglowe. Od lipca na składach węgla będą musiały być stosowane kasy fiskalne online, co umożliwi dokładne śledzenie, co trafia na składy i co z nich wychodzi.

W tym tygodniu przedstawione zostały zmiany programu antysmogowego "Czyste Powietrze", jakie mają być wprowadzone na przełomie marca i kwietnia br. Mają one spowodować m.in. przyspieszenie rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji na termomodernizację domów. 

Czytaj więcej:

Ikea wprowadza zasłony, które oczyszczają powietrze

Londyn: Smog jak palenie 150 papierosów rocznie

Raport: Najgorsza jakość powietrza jest w Azji Południowej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama