Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kara ponad 16 lat więzienia dla Polaka za porwanie modelki

Kara ponad 16 lat więzienia dla Polaka za porwanie modelki
Chloe Ayling była podejrzewana o współudział w swoim porwaniu, jednak Brytyjka stanowczo temu zaprzecza. (Fot. BBC/screenshot)
Sąd w Mediolanie skazał dzisiaj na 16 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności 30-letniego Polaka, Łukasza H., uznanego za winnego uprowadzenia w lipcu zeszłego roku w tym mieście 20-letniej brytyjskiej modelki Chloe Ayling.
Reklama

Według ustaleń śledczych mężczyzna, mieszkający na stałe w Birmingham w Wielkiej Brytanii, zwabił kobietę ofertą sesji zdjęciowej do mieszkania w Mediolanie. Została ona tam pojmana, odurzona, zapakowana do walizki i wywieziona w bagażniku samochodu do stojącego na pustkowiu domu koło Turynu. Modelka była tam przetrzymywana przez tydzień.

W tym czasie porywacz próbował zorganizować w internecie licytację, oferując modelkę jako seksualną niewolnicę - wynika z ustaleń śledztwa. Jako cenę wyjściową licytacji podano 300 tysięcy euro w bitcoinach, czyli taką samą, jak wysokość okupu, którego żądanie otrzymała rodzina oraz menedżer modelki.

Następnie porywacz, prawdopodobnie w związku z niepowodzeniem aukcji, uwolnił kobietę i zawiózł ją pod konsulat brytyjski w Mediolanie.

Wkrótce potem Łukasz H. został aresztowany przez włoską policję, która była już na jego tropie. Później brytyjska policja zatrzymała w rejonie Birmingham jego 36-letniego brata, oskarżonego również o udział w pojmaniu Ayling. Włoski sąd zrezygnował jednak z jego przesłuchania, ponieważ został poinformowany, że odmawia on złożenia zeznań.

W trakcie procesu w Mediolanie Łukasz H. przedstawił nową wersję wydarzeń. Według jego relacji, Chloe Ayling była z nim w zmowie i zaakceptowała jego propozycję sfingowanego porwania, bo - jak miał przekonywać - "chciała zdobyć popularność".

Dodał również, że oboje umówili się, iż podzielą się pieniędzmi z okupu. Te nowe zeznania wywołały ostry sprzeciw prokuratora, który zażądał badania psychiatrycznego sądzonego. Jego wniosek oddalono.

Nową wersję Polaka potwierdziła dzisiaj w wystąpieniu przed sądem jego obrończyni, Katia Kolakowska, która wniosła o jego uniewinnienie, podkreślając, że nie doszło do czynu, o który jej klient został oskarżony.

Adwokatka mówiła, że było to "upozorowane porwanie" dla zdobycia popularności. Modelka - dodała Kolakowska - "zawarła porozumienie" z Łukaszem H. "Wiele razy miała możliwość ucieczki, ale tego nie zrobiła" - argumentowała obrończyni.

Ponadto adwokatka oświadczyła, że modelkę do sfingowanego porwania mógł "zainspirować" film z 2017 roku "By any means" (Wszelkimi środkami), który wszedł na ekrany kilka tygodni wcześniej. Wyjaśniła, że napisał do niej reżyser tego filmu, przedstawiając takie właśnie przypuszczenia. Kolakowska wskazywała, że modelka jako jedyna osoba skorzystała na tym porwaniu, bo jej kariera rozwinęła się po nim.

Pełnomocnik Brytyjki Francesco Pesce odrzucił tę tezę i mówił przed sądem, że było to "groźne" zdarzenie, a oskarżonego opisał jako "bardzo niebezpiecznego" osobnika. Po ogłoszeniu wyroku powiedział, że jest on "sprawiedliwy", biorąc pod uwagę "tragedię", jaką przeżyła kobieta.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

  Komentarze


  • Do POLAKA
   11 czerwca, 18:17

   Ty juz tez nie przesadzaj. O ile nie pochwalam jego zachowania to nie badz bardziej ostry na Polaków jak kat. Jakas fobie masz na punkcie rodaków. ? Wyjezdzasz z pucha tyskiego. Kompleksy masz? Nie badz bardziej antypolski od Hitlera. W tym jest wlasnie problem ze nienawidzimy siebie samych jak twój przyklad pokazuje. Zale I zlosci troll internetowy wyklada tutaj.CI z pucha tego piwa moze I nie sa warci pochwaly ale ty przykladu zadnego nie dajesz a wrecz jestes gorszy. Zwalczac to trzeba antypolonizm u ciebie jak antysemityzm zydzi zwalczaja. WTedy bedzie dobrze.

  • Czytelnik anonimowy
   11 czerwca, 19:25

   16 lat ... pięknie aż morda mi się śmieje

  • Buahaha
   11 czerwca, 21:09

   Czytelnik anonimowy i thc do was jesteście zwykłymi cwelami burakami przestańcie juz pisać na Londynku bo śmiech na sali jaką mądrością tu sypiecie

  • Buahaha
   11 czerwca, 21:09

   Czytelnik anonimowy i thc do was jesteście zwykłymi cwelami burakami przestańcie juz pisać na Londynku bo śmiech na sali jaką mądrością tu sypiecie

  • Greg
   11 czerwca, 21:15

   Wszystkim pseudo- budowlancom popaprancom mowimy stanowcze wynocha do szkoly !

  • THC
   11 czerwca, 21:35

   Nie mial pieniedzy, a chcial dla siebie. Oczywiste jest, ze prawdziwy mezczyzna ma pieniadze. Janusz z Marianem na silce pakuja, zeby sie dowartosciowac, bo hajsu brak! hue hue hue

  • Willys
   11 czerwca, 21:50

   najlepszy sposób rodacy by naczelny kartofel na tym portalu przestał pisać jedno i to samo to przestac reagowac i pisać ponad tym z normalnymi rodakami.to naganiacz postów i wejść.

  • Janusz Kowalski
   11 czerwca, 22:22

   faszysci przyglup polmozg anonimowy i drugi narkoman moga ukrywac sie tez miedzy tymi popaprancami ktorzy publikuja te antypolskie posty . mowa o tych u gory

  • THC
   12 czerwca, 07:56

   Janusz pakuj sie! Hue hue hue

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama