Menu

Kandydat na burmistrza Londynu radzi bezdomnym odkładanie na zakup domu

Kandydat na burmistrza Londynu radzi bezdomnym odkładanie na zakup domu
Kandydat Partii Konserwatywnej na stanowisko burmistrza Londynu uważa, że bezdomne rodziny są w stanie odłożyć 5 tys. funtów. (Fot. Getty Images)
Kandydat na włodarza stolicy z ramienia Partii Konserwatywnej - Shaun Bailey - oznajmił, że rodziny bez dachu nad głową mogłyby uzbierać 5 tys. funtów depozytu, aby kupić dom. Jego stwierdzenie wywołało spore kontrowersje, a media okrzyknęły polityka 'oderwanym od rzeczywistości'.
Reklama

Jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Shauna Baileya jest budowa większej liczby domów, które londyńczycy będą mogli nabyć w ramach zasady "shared ownership". Tego rodzaju rozwiązanie pozwala np. kupić dom za 25 proc. jego wartości, z możliwością pozostałej spłaty w przyszłości. Dopóki nieruchomość nie zostanie w pełni spłacona, należy płacić odpowiednio naliczony czynsz.

Afera wybuchła, gdy kandydat torysów udzielał wywiadu portalowi Inside Housing. Przekazał on, że chciałby, aby każdy mógł kupić część domu już od 100 tys. funtów, co oznaczałoby, że wymagany depozyt (5 proc.) wynosiłby 5 tys. funtów.

Zapytany o to, czy uważa, że 62 670 bezdomnych rodzin, które umieszczono w tymczasowym zakwaterowaniu byłoby w stanie odłożyć 5 tys. funtów odpowiedział: "Nie sądzę, aby te 5 tys. funtów było problemem. Gorzej byłoby z wnioskiem o kredyt hipoteczny, ale tak, sądzę, że mogliby na to zaoszczędzić".

Dopytywany przez dziennikarza o rozwinięcie wypowiedzi przyznał jednak: "Nie wszyscy, ale niektórzy mogą. Dużo ludzi mogłoby".

Internauci i media zaatakowali polityka za jego wypowiedzi, wskazując, że jest "całkowicie oderwany od rzeczywistości". Poseł opozycyjnej Partii Pracy z Tottenham - David Lammy - nazwał go z kolei "kompletnym szaleńcem".

Czytaj więcej:

Lloyds Bank: Kupno nowego domu w UK droższe o £135 tys. niż dekadę temu

Kandydat na burmistrza Londynu chce wprowadzić "turystyczny podatek"

Młodzi ludzie wyprowadzają się z Londynu. "Nigdy nie kupimy tu mieszkania"

  Komentarze
  • Policeman
   16 stycznia, 15:07

   xD

  • Nerka
   16 stycznia, 15:30

   🤣🤣🤣🤣

  • Celestyn76
   16 stycznia, 16:01

   Pi co maja odkladac jak odloza to nie dostaja nic a tak po paru latach councilowa nore dostana a poki co placa I’m za czasowe za mieszkanie jak zlikwiduje ten kretynski ulez tak jak kiedys johnson zlikwidowal western congestion charge to ma moj glos

  • Dzierzynski
   16 stycznia, 20:39

   Daleko zajdzie odjechal jak reszta ferajny moze towar potanial

  • Drakus
   17 stycznia, 08:01

   Cwaniak w garniaku zyjacy z naszych podatkow

  • Yogi
   17 stycznia, 08:29

   @ Grzegorz Lew. A Ty jesteś z tych rasistów, co jedli kiedyś ziemniaki z chlebem i kąpali się w strumieniu ?

  • Lon
   17 stycznia, 08:44

   Życzę Londynowi, żeby ten przystojny gość został merem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.02.2021
  GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama