Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanclerz Niemiec: Gospodarka światowa stoi przed wyzwaniem niespotykanym od dziesięcioleci

Kanclerz Niemiec: Gospodarka światowa stoi przed wyzwaniem niespotykanym od dziesięcioleci
Olaf Scholz (na zdj.): Unia Europejska na agresję Rosji "zareagowała bardzo jednomyślnie i nałożyła bezprecedensowo ostre sankcje". (Fot. ARIS OIKONOMOU/AFP via Getty Images)
'Prawda jest jednak taka, że gospodarka światowa stoi przed wyzwaniem niespotykanym od dziesięcioleci' - napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz w gościnnym artykule dla 'Frankfurter Allgemeine Zeitung'. W Niemczech już teraz wielu obywateli odczuwa skutki wojny, ale od początku było jasne, że sankcje wobec Rosji mogą trwać długi czas.
Reklama
Reklama

"Wspieramy Ukrainę - tak długo, jak tego wsparcia potrzebuje: ekonomicznie, humanitarnie, finansowo i poprzez dostawy broni" - zapewnił Scholz.

"Wreszcie kończymy naszą zależność energetyczną od Rosji. Udało nam się to już osiągnąć w przypadku węgla. Chcemy zatrzymać import rosyjskiej ropy do końca roku. W przypadku gazu udział importu z Rosji spadł już z 55 do 30 proc." - napisał kanclerz w FAZ.

"Ta droga nie jest łatwa, nawet dla kraju tak silnego i zamożnego jak nasz" - podkreślił Scholz. "Już teraz wielu obywateli odczuwa skutki wojny, zwłaszcza z powodu wysokich cen benzyny i żywności. Wielu z niepokojem patrzy na kolejne rachunki za prąd, olej czy gaz. Rząd niemiecki uruchomił więc pomoc finansową w wysokości znacznie przekraczającej 30 mld euro, aby wesprzeć obywateli" - dodał kanclerz Niemiec.

Unia Europejska na agresję Rosji "zareagowała bardzo jednomyślnie i nałożyła bezprecedensowo ostre sankcje. One działają, każdego dnia trochę bardziej. A Putin nie powinien się łudzić: od początku było dla nas jasne, że być może będziemy musieli utrzymać nasze sankcje przez długi czas" - napisał Scholz.

Tymczasem Unia Europejska i Azerbejdżan podpisały wczoraj umowę o zwiększeniu dostawy błękitnego paliwa. Zakłada ona zwiększenie dostaw azerskiego gazu do Europy do co najmniej 20 mld metrów sześciennych rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Ma to pomóc Europie położyć kres zależności od rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej:

Niemcy przygotowują się na ewentualne niedobory gazu

Agencja Reutera: UE poprosi kraje unijne o oszczędzanie gazu przed sezonem zimowym

Szef związku niemieckich pracodawców: Stoimy w obliczu największego kryzysu, stracimy nasz dobrobyt

"FT": Wielka Brytania po raz pierwszy od 2017 r. stała się eksporterem netto energii

W Irlandii najwyższa inflacja od 38 lat

Politico: Putin wywołuje rosyjską zimę. Będziemy mniej podróżować i jeść oszczędniej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama