Menu

Kanada: Druga fala pandemii już trwa

Kanada: Druga fala pandemii już trwa
Sytuacja epidemiczna w Kanadzie jest poważna i wszystko wskazuje na to, że druga fala pandemii już tam dotarła... (Fot. Getty Images)
Druga fala pandemii koronawirusa w Kanadzie już trwa – ostrzegł premier Kanady Justin Trudeau. Wczoraj władze Quebecu zaapelowały o rezygnację z rodzinnych obiadów w Thanksgiving, zaś rząd Ontario przeznaczył dodatkowe środki na testy.
Reklama

"Druga fala pandemii nie tyle się zaczyna, ile już trwa. Liczby są jasne. Kiedy 13 marca zarządzaliśmy stan wyjątkowy, mieliśmy 47 nowych przypadków zakażenia. Wczoraj mieliśmy ponad tysiąc nowych przypadków. Jesteśmy na początku jesieni, która może być znacznie gorsza niż wiosna" - mówił Trudeau w telewizyjnym orędziu.

Premier Kanady oficjalnie potwierdził to, co od kilku dni sygnalizowały władze medyczne w kilku prowincjach i wskazał na problem przede wszystkich w Quebec, Ontario, Albercie i Kolumbii Brytyjskiej.

"Noszenie masek ratuje życie. Zachowujcie odległości i zaszczepcie się na grypę. Ograniczcie liczbę osób, z którymi się spotykacie i unikajcie niepotrzebnego ryzyka. To nie jest czas na imprezy. Nie ma ludzi niepokonanych(…) Jesteśmy na rozdrożu, a przyszłość jest w naszych rękach" - apelował Trudeau.

Minister zdrowia Quebec Christian Dube zaapelował wczoraj do mieszkańców prowincji, by zrezygnowali ze spotkań z rodziną i przyjaciółmi na Thanksgiving - Święto Dziękczynienia, które w Kanadzie będzie obchodzone 12 października. Być może dzięki temu, dodał Dube, możliwe będzie obchodzenie Bożego Narodzenia.

Od kilku dni rejony Montrealu, Quebec City i Laval funkcjonują w podwyższonym stanie alertu, w czwartek doszedł do nich kolejny region na wschodzie prowincji. W Quebec nie są zamykane obecnie szkoły czy firmy, ale za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia masek grozi kara do 6 tys. CAD.

"Noszenie masek ratuje życie. Zachowujcie odległości i zaszczepcie się na grypę" - apeluje Trudeau (na zdj. w środku), który podkreśla, że wszystko zależy od zachowań obywateli. (Fot. Getty Images)

Quebec jest najbardziej dotkniętą koronawirusem prowincją Kanady, z 147 753 przypadków zachorowań, 69 088 przypada na Quebec – według danych federalnego resortu zdrowia.

Drugą najbardziej dotkniętą pandemią prowincją jest Ontario, z 48 087 przypadkami. Media opublikowały szczegóły planu rządu prowincji na drugą falę. Plan ten nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, konserwatywny premier Ontario Doug Ford stwierdził, że jest on tak złożony, że woli przedstawiać po kolei jego fragmenty, media wskazały jednak, że Ontario chce uniknąć zamykania gospodarki w całości, natomiast przygotowuje działania "ukierunkowane" w razie potrzeby.

Liczba nowych zachorowań w Ontario sięga prawie 400 dziennie, co jest poziomem najwyższym od maja br. Jak podała wczoraj na Twitterze minister zdrowia Ontario Christine Eliott, 63 proc. nowych przypadków to osoby poniżej 40. roku życia. Rząd Ontario, który tak jak pozostałe prowincje otrzymał dodatkowe środki federalne na walkę z pandemią, zamierza poszerzyć testy i ewidencję kontaktów osób chorych, przekazując na to miliard CAD.

Trzecia najbardziej dotknięta pandemią prowincja to Alberta, z 17 032 przypadkami. Jednak naczelna lekarz prowincji dr Deena Hinshaw zaprzeczyła w czwartek, by w Albercie była już druga fala zachorowań, mimo wzrostu dziennej liczby zachorowań. Uznała, że wszystko jest pod kontrolą, podkreślając jednocześnie, że rozwój sytuacji zależy całkowicie od mieszkańców prowincji.

We wtorek federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam ostrzegła, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli, a zaledwie do końca września liczba nowych przypadków zakażeń w Kanadzie może sięgnąć ponad 5 tys. dziennie, jeśli Kanadyjczycy nie ograniczą liczby osób, z którymi się kontaktują. Szacunki wskazują, że do 3 października liczba przypadków w Kanadzie może wzrosnąć do prawie 156 tys.

Czytaj więcej:

Kanada: 1 proc. najbogatszych posiada jedną czwartą majątku w kraju

Kanada: Chorzy na raka z prawem do terapii grzybami halucynogennymi

Kanada: Policja prognozuje, gdzie będą popełnione przestępstwa

Granica Kanady z USA zamknięta przez kolejny miesiąc

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama