Menu

KE pozwała firmę AstraZeneca ze opóźnienia w dostawach szczepionek

KE pozwała firmę AstraZeneca ze opóźnienia w dostawach szczepionek
W pierwszym kwartale 2021 r. koncern AstraZeneca dostarczył do UE tylko ok. 30 mln dawek swojej szczepionki. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw Covid-19. Zdaniem koncernu, pozew ten jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić w sądzie.
Reklama
Reklama

"Komisja rozpoczęła w zeszły piątek postępowanie prawne przeciwko (koncernowi) AstraZeneca" - poinformował rzecznik KE Stefan De Keersmaecker. Jak dodał, powodem pozwania firmy jest złamanie przez nią postanowień kontraktu na dostawy szczepionek. Wskazał, że firma jak dotąd nie przedstawiła wiarygodnej strategii, która zagwarantowałaby dostawy zgodnie z harmonogramem.

"Chcemy zagwarantować szybkie dostawy wystarczającej liczby dawek szczepionki, które należą się europejskim obywatelom na bazie kontraktu" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że pozew poparło 27 państw członkowskich UE.

Pozew został złożony przed sądem belgijskim.

Z danych zaprezentowanych przez KE wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. koncern AstraZeneca dostarczył do UE ok. 30 mln dawek swojej szczepionki. To cztery razy mniej, niż zakładało porozumienie z firmą. Do końca pierwszego kwartału miało być to 120 mln dawek. Problemy z dostawami wystąpiły również w kwietniu.

Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że nie skorzysta z opcji zakupu 100 milionów dodatkowych dawek szczepionki przeciwko Covid-19 tej firmy. Możliwość dodatkowego zakupu była przewidziana w umowie, w ramach której nabyto 300 mln dawek preparatu.

De Keersmaecker zauważył, że termin na skorzystanie z opcji dodatkowego zakupu już upłynął, a Unia Europejska nie planowała skorzystać z tej możliwości.

KE zamówiła od AstraZeneki 300 milionów dawek w ramach umowy obejmującej 400 milionów dawek, z czego 100 milionów było opcjonalne.

Tymczasem koncern ogłosił, że pozew jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić w sądzie. Komunikat brytyjsko-szwedzkiego koncernu głosi, że w pełni zastosował się on do umowy z KE, a firma liczy na rozwiązanie konfliktu "tak szybko, jak to możliwe".

Czytaj więcej:

"UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką"

Politico: KE przygotowuje kroki prawne przeciwko koncernowi AstraZeneca

Na świecie podano już ponad miliard szczepionek na Covid-19

  Komentarze
  • Sprawdzam
   26 kwietnia, 17:20

   Dwóch badaczy rozpoczęło badanie w celu ustalenia czy szczepionki przeciwko koronawirusowi z Wuhan (COVID-19) powodują nieprawidłowe miesiączki po tym, jak setki kobiet zauważyły ​​nieprawidłowości.
   Badania prowadzi dr Kathryn Clancy, profesor nadzwyczajny antropologii na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign oraz dr Katherine Lee, doktorantka z wydziału zdrowia publicznego z Washington University School of Medicine w St. Louis, Missouri.

   ...sterylizacja jak za czasow tego czlowiega z wonsikiem pod modem ..... Powodzenia I duzo zdrowia zaszczepionym

  • Do sprawdzam
   26 kwietnia, 18:10

   Po matce taki głupi czy po ojcu? Szkoda dyskutować z takimi ludźmi jak ty....powodzenia dla niezaszczepionego...uważaj żebyś pod respirator ni trafił!

  • Do sprawdzam
   26 kwietnia, 20:04

   Take badania jak robił ten koles anty szczepionkowiec ?? A potem sie okazalo ze bral dane z sufitu i to była sciema. BTW juz nie jest doktorem jak fanty wyszły ma jaw.
   Jak byś jeszcze nie wiedział to wiele czynników ma wpływ na owulację kobieca
   ...i nie trzeba się sterylizowac. Poprosił rodziców żeby następnym razem użyli kondomow...

  • Nek
   26 kwietnia, 22:24

   Ty to tak serio? Bierz tego czegoś chociaż połowę bo niedługo zaczniesz jednorożce widzieć...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama