Menu

Już ponad połowa dorosłych mieszkańców UK w pełni zaszczepiona

Już ponad połowa dorosłych mieszkańców UK w pełni zaszczepiona
Program szczepień w UK realizowany jest bardzo szybko i obejmuje coraz więcej osób. (Fot. Getty Images)
Już ponad połowa dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii dostała obie dawki szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosił brytyjski rząd. Zaniepokojenie budzi jednak indyjski wariant koronawirusa, który stał się już w Wielkiej Brytanii dominującym.
Reklama
Reklama

Poziom 50 proc. w pełni zaszczepionych dorosłych przekroczony został dzień po osiągnięciu innego znaczącego pułapu - trzech czwartych dorosłej populacji, która otrzymała przynajmniej pierwszą dawkę. Do środy włącznie w Wielkiej Brytanii podano 66,18 mln dawek szczepionki, z czego prawie 39,76 mln to pierwsze dawki, a ponad 26,42 mln - drugie. To oznacza, że przynajmniej jedną dostało 75,5 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a obie - 50,2 proc.

"Połowa dorosłej populacji Wielkiej Brytanii jest obecnie w pełni zaszczepiona. Jest to niezwykłe osiągnięcie, możliwe dzięki temu, że każdy z was się zgłosił. Teraz dokończmy dzieła. Kiedy nadejdzie twoja kolej, zaszczep się" - przekazał na Twitterze brytyjski premier Boris Johnson, który sam również dostał drugą dawkę szczepionki.

Brytyjski rząd zapowiedział, że wszyscy dorośli mieszkańcy kraju będą mieli możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki przed końcem lipca, zaś wszystkie osoby powyżej 50 lat dostaną obie dawki przed 21 czerwca. Na ten dzień planowane jest w Anglii zniesienie restrykcji koronawirusowych.

Jednak z powodu indyjskiego wariantu koronawirusa - obecnie nazywanego przez Światową Organizację Zdrowia wariantem Delta - nie jest pewne, czy nie trzeba będzie przełożyć tego terminu. W czwartek rządowa agencja Public Health England (PHE) podała, że liczba przypadków tego wariantu wzrosła o 79 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - do 12 431. Zdaniem naukowców, indyjski wariant stał się już dominującym w Wielkiej Brytanii.

W coraz bardziej widoczny sposób przekłada się to na łączną liczbę nowo wykrywanych zakażeń. Jak podano wczoraj, w ciągu ostatniej doby stwierdzono ich 5 274, co jest pierwszym przypadkiem od końca marca, by przekroczony został poziom 5 000, zaś łączny bilans z ostatnich siedmiu dni - prawie 27 tys. - jest o 38,9 proc. wyższy od tego z poprzednich siedmiu. Natomiast 18 zgonów z powodu Covid-19, które zarejestrowano w ciągu ostatniej doby, jest najwyższą liczbą od 11 maja.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,5 mln zakażeń, z powodu których zmarło 127 812 osób.

Czytaj więcej:

Przyczyna rzadkich zakrzepów krwi po szczepionce odkryta? Powstała naukowa hipoteza

Siedem państw UE, w tym Polska, rozpoczęło wydawanie certyfikatów Covid

Brytyjski rząd "otwarty" na przedłużenie programu urlopowania pracowników

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   4 czerwca, 13:50

   I wlasnie dzieki temu "osiagnieciu" mieszkancy wysp moga juz bez przeszkod podróżować. Nawet do Portugalii buhahaha

  • Johny78
   4 czerwca, 15:08

   Ja się pytam dlaczego w takim razie nie zamkną granic dla Indii tylko latają od nich samoloty pełne ludzi kilka razy dziennie ??

  • Tomek
   4 czerwca, 15:42

   Podobno zaszczepieni nie beda mogli latac samolotami, wychodzi ze jest duzo zakrzepow, na razie po ciuchutku zeby nie ploszyc, bedzie albo jakas zgoda ze bierzesz pelna odpowiedzialnosc albo zastrzyk ,jakby co maja niezlego zonga czas pokaze ale problem ewidentnie jest

  • Gaga
   5 czerwca, 13:35

   Jezus jak można pisać artykuł i napisać ponad połowa ......połowy są zawsze takie same
   ;) Poza tym ja tam nie wierzę i w szczepionki i w to wszystko co się nie dzieje . Jak będę chciała podróżować to sobie pojadę i nikt nie ma prawa mnie nigdzie kontrolować czy jestem zaszczepiona czy nie.

  • Made in Poland
   5 czerwca, 15:24

   @Gaga, "ponad połowa" oznacza, że więcej niż 50% - nie ma tu sformułowania "większa połowa", co zapewne masz na myśli i rzeczywiście byłoby to błędne, bo połowy są równe. Tak samo mówi się więcej niż 1/3, czy "mniej niż połowa", co oznacza mniej niż 50%.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama