Menu

Johnson krytykowany za obarczanie domów opieki winą za zgony na Covid-19

Johnson krytykowany za obarczanie domów opieki winą za zgony na Covid-19
Przedstawiciele sektora oskarżyli premiera o zrzucanie na nich winy za zaniedbania rządu. (Fot. Getty Images)
Fala krytyki spadła dzisiaj na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona po jego słowach, że do dużej liczby zgonów w domach opieki przyczyniło się to, iż wiele z nich tak naprawdę nie przestrzegało rządowych zaleceń dotyczących pandemii koronawirusa.
Reklama

Wczoraj Johnson został zapytany o słowa szefa angielskiego oddziału NHS, Simona Stevensa, który oznajmił, że chciałby, aby w ciągu roku stworzone zostały plany odpowiedniego finansowania opieki społecznej.

"Odkryliśmy, że zbyt wiele domów opieki nie przestrzegało procedur w taki sposób, w jaki by mogły, ale cały czas wyciągamy wnioski. Najważniejsze jest, aby je odpowiednio finansować. Będziemy też szukać sposobów na to, aby sektor opieki w dłuższej perspektywie był odpowiednio zorganizowany i wspierany" - oświadczył brytyjski premier.

Wypowiedź Johnsona została źle przyjęta zwłaszcza przez przedstawicieli sektora domów opieki, którzy oskarżyli premiera o zrzucanie na nich winy za zaniedbania rządu.

"Jeśli to jest naprawdę jego pogląd, to myślę, że prawie wkraczamy w alternatywną kafkowską rzeczywistość, w której rząd ustala zasady, my je przestrzegamy, a gdy nie podobają im się wyniki, to zaprzeczają, że ustalili zasady i obwiniają ludzi, którzy starali się robić, co w ich mocy" - stwierdził Mike Adams z charytatywnej organizacji Community Integrated Care.

"Jestem absolutnie zdumiona, że premier uznał za stosowne, aby wygłosić tę uwagę i myślę, że powinien się z niej wycofać i przeprosić. Sektor ten opiekował się niektórymi z najbardziej bezbronnych osób w czasie tej pandemii. I nie był chroniony jako sektor, ale pozostawiono go samemu sobie, podczas gdy cała uwaga była skierowana na NHS" - oświadczyła z kolei Nadra Ahmed, szefowa organizacji skupiającej domy opieki NCA.

Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), w czasie epidemii w domach opieki zmarło ok. 30 tysięcy osób więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, przy czym w dwóch trzecich tych zgonów przyczyną był Covid-19. To oznacza, że w domach opieki miało miejsce ponad 35 proc. wszystkich zgonów na Covid-19, uwzględniając zarówno te potwierdzone testami, jak i te, w których obecność koronawirusa była jedynie podejrzewana.

Spóźniona reakcja na rosnącą w szczycie epidemii liczbę zakażeń w domach opieki, braki w nich środków ochrony osobistej oraz niepoddawanie podejrzewanych o zakażenie testom, wskazywane są jako główne błędy rządu w reakcji na epidemię.

Czytaj więcej:

UK: Zakażenia wirusem głównie w szpitalach i domach opieki

Nowe wytyczne dla osób zagrożonych w UK. Co się zmieniło?

UK: "Domy opieki po wybuchu epidemii pozostawione same sobie"

BBC: Osoby, które przebywały w szpitalach przez koronawirusa, mają objawy PTSD

  Komentarze
  • Twòj Pan
   7 lipca, 17:34

   Chodzi o zbiorowá odporność ? Czy działanie z opòźnieniem?

  • Jan
   7 lipca, 18:20

   Powinien podać się do dymisji!!

  • Do twoj Pan
   7 lipca, 19:37

   Chodzi o to że gdy "namówili odpowiednio" Borysa by zarządził lockdown to część pracowników takich domów starości również sie przestraszyła i postanowiła zostać w domach. Skutek był do przewidzenia brak ospowiednio licznej i fachowej opieki dzięki czemu ludzie umierali ...nie na covid19 a na choroby ktore juz im doskwieraly ale łatwo było takim osobom zrobić testy by zakwalifikowac je do zakazonych ....i dodatkowy fundusz płynął.

  • Lola
   7 lipca, 20:25

   Ale on brzydki

  • Era
   7 lipca, 20:28

   w domach opieki ( PRYWATNY SEKTOR podkreślam )to największy wyzysk opiekunów, najgorsze warunki włączając zwolnienia lekarskie na warunkach rządowych, NATOMIASTA NHS NO CÓŻ za państwowe pieniądze pracownicy mają mnostwo przywilejów zwolnienia lekarskie 100% od pierwszego dnia nie tak jak w u PRYWACIARZA 92f tygodniowo. KTO PRACUJE W DOMU OPIEKI NIECH LEPIEJ NIE CHORUJE. WSTYD!! ZARZĄDY w domach opieki BIORĄ MNÓSTWO KASY A PRACOWNIK ktory pomaga tym rezydentom którzy defacto utrzymują te zarządy dostaje najniższą krajową zas rezydenci sprzedają swoje domy/majątki aby te pasibrzuchy w zarządach utrzymać.

  • Czytelnik anonimowy
   8 lipca, 06:57

   Przecierz oni celowo dobijaja starsze osoby, schorowanez niepelymi dokumentami osoby zeby zaoszczedzic funty. To tylko przykrywka hamskiego procederu. Takze wszyzcy z settled jestescie pod odstrzalem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama