Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Japonia: Firma chemiczna chce przerabiać odchody krów na paliwo do rakiet kosmicznych

Japonia: Firma chemiczna chce przerabiać odchody krów na paliwo do rakiet kosmicznych
Naukowcy i rolnicy od lat poszukują zastosowań dla odpadów z hodowli bydła, z których słynie wyspa Hokkaido. (Fot. Getty Images)
Japońska firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania odchodów krów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakietowe – podała wczoraj agencja Kyodo, oceniając, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.
Reklama
Reklama

Firma Air Water ogłosiła, że jesienią rozpocznie próby, w ramach których wytworzone przez nią paliwo ma się znaleźć w rakiecie zbudowanej przez japoński startup Interstellar Technologies.

"Chcemy wysłać rakietę w górę, używając energii neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla" – oznajmił przedstawiciel Air Water.

Firma produkuje ciekły biometan na japońskiej wyspie Hokkaido już od 2021 roku. Gaz powstały w wyniku przetworzenia krowich odchodów z hodowli bydła jest transportowany do fabryki, gdzie wyodrębniony z niego metan jest chłodzony i skraplany.

Kyodo podkreśla, że do napędzania rakiet kosmicznych potrzebny jest ciekły metan o wysokim stopniu czystości, który najczęściej produkowany jest ze skroplonego gazu ziemnego. Japońska firma pracuje nad tym, by paliwo o zbliżonej jakości wyprodukować z odpadów.

Interstellar Technologies ma natomiast przeprowadzić testy, by sprawdzić, czy wytworzone w ten sposób paliwo będzie odpowiednie do napędzania rakiet. Firma planuje użycie go w rakiecie "Zero", która ma przenosić małego satelitę.

Naukowcy i rolnicy od lat poszukują zastosowań dla odpadów z hodowli bydła, z których słynie wyspa Hokkaido. Dziennik "Asahi Shimbun" informował w 2019 roku, że na wyspie działało wówczas ponad 70 elektrowni na biometan, które jednak były w stanie spożytkować tylko ułamek powstających tam nieczystości. Budowę kolejnych elektrowni utrudniały natomiast ograniczenia związane z przesyłem prądu liniami elektroenergetycznymi.

Czytaj więcej:

Holandia: Czy toalety dla krów rozwiążą problem emisji tlenku azotu?

Japonia: Młodzi ojcowie nie biorą urlopów rodzicielskich w obawie przed reakcją pracodawcy

Japonia: Liczba mieszkańców spadła poniżej 125 mln

Japonia: Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama