Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak uratować młodych przed bezrobociem?

Jak uratować młodych przed bezrobociem?
Co zrobić, żeby uchronić młode pokolenie przed bezrobociem i nieudanym startem w dorosłość? W Polsce problem ten dotyczy już 28 proc. osób do 24. roku życia.
Reklama
Reklama
Zdaniem specjalistów z Work Service jednym z rozwiązań może być podniesienie do 30 lat granicy wieku dla osób uprawnionych do korzystania z pieniędzy przekazywanych przez UE na walkę z bezrobociem młodych. Granica obecnie jest na poziomie 25 lat. "To dobry pomysł, dzięki któremu pomoc dla młodych nie będzie się urywała po przekroczeniu 25. roku życia i osoby młode - choć już długotrwale bezrobotne - zostaną objęte opieką" - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service SA.

Zasadniczą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zaniedbanie kształcenia zawodowego. Według Dziennika Gazety Prawnej, na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba uczniów szkół zawodowych zmalała o przeszło połowę. "Aby kształcenie zawodowe stało się popularniejsze, niezbędna jest praca instytutu analiz strategicznych, który trafnie - podobnie jak w Niemczech - określi najbardziej rozwijające się gałęzie gospodarki w perspektywie 5, 10, 15 i 25 lat. Zgodnie z nimi Ministerstwo Edukacji powinno dostosować ilość i rodzaj placówek edukacyjnych, a wraz z nimi program szkolenia. Potrzebna jest wspólna strategia rozwoju gospodarki i szkolnictwa" - uważa z kolei Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Zdaniem specjalistów, kolejną kluczową kwestią w czasach dekoniunktury gospodarczej jest wsparcie rządu. "Dobrym rozwiązaniem w walce z bezrobociem młodych jest program zachęt, w ramach którego rząd dofinansuje pracodawcy pierwsze 6 miesięcy pracy absolwenta. Pół roku to wystarczający czas, by młody człowiek nabrał doświadczenia i kompetencji oraz stał się wartościowy dla pracodawcy" - proponuje Hanczarek.

"Radzimy młodym ludziom, aby za wszelką cenę zdobywali doświadczenie potwierdzone referencjami. Dobry ku temu jest wolontariat. Jeśli jeszcze jesteś studentem - bądź aktywny! Udzielaj się w życiu studenckim, działaj w organizacjach i stowarzyszeniach, rozwijaj swoje pasje w życiu prywatnym, ponieważ to pozwoli ci wyróżnić się spośród innych, gdy będziesz szukać pracy" - zachęca Krzysztof Inglot.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.05.2024
    GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama