Menu

Jacht "I Love Poland" startuje z Malty na regaty wokół Sycylii

Jacht "I Love Poland" startuje z Malty na regaty wokół Sycylii
Trzymamy kciuki za "I love Poland"! (Fot. Facebook/I love Poland)
Promujący Polskę jacht 'I Love Poland” wystartuje dzisiaj z Malty w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii. W załodze znaleźli się m.in. absolwenci zapoczątkowanych przez PFN szkoleń młodych żeglarzy.
Reklama

Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej poinformował, że w 41. edycji regat startuje obok polskiej jednostki ok. 50 innych jachtów. "I Love Poland" jest jednym z trzech w klasie Volvo Open 70.

Prezes Fundacji Marcin Zarzecki przypomniał, że podstawowymi celami programu "I Love Poland" obok promocji naszego kraju jest szkolenie żeglarskich pasjonatów młodego pokolenia, który uczestnicząc w rejsach i regatach stają się ambasadorami Polski na świecie.

Pierwsza rekrutacja do projektu ruszyła w grudniu 2019 r. - z 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Po szkoleniach załoga jachtu - z ograniczeniami wynikającymi z pandemii - uczestniczył w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 r.

Z taką nazwą jachtu po prostu trzeba wygrać! (Fot. Getty Images)

Kapitan "I Love Poland" Grzegorz Baranowski przyznał, że bardzo cieszy się z kolejnego w tym roku startu łódki, ponieważ w tym sezonie wiele regat zostało odwołanych. Również te po Morzu Śródziemnym odbędą się w reżimie sanitarnym - m.in. ograniczony będzie do minimum wstęp do budynków i przestrzeni dla załóg, a odprawy sterników prowadzone będą on-line.

Start i meta regat to Malta. Żeby opłynąć Sycylię uczestnicy muszą przejść Cieśninę Messyńską, która stanowi duże wyzwanie dla załóg, nawigatorów i jachtów. Potem łodzie opłyną wyspę Stromboli na północ od Sycylii i Favignanę na zachodzie. Wracać do stolicy Malty Valetty nie mogą jednak prostą drogą - żeglarze muszą jeszcze opłynąć małe wysepki - Pantellerię i Lampedusę oraz przejść cieśniną między Maltą a Comino.

Rekord trasy wynosi 1 dzień 23 godz. 55 min i 3 s. i został ustanowiony w 2007 r. przez jacht Rambler Amerykanina Georga Davida.

Kapitan Grzegorz Baranowski przyznał, że bardzo cieszy się z kolejnego w tym roku startu łódki, ponieważ w tym sezonie wiele regat zostało odwołanych. (Fot. Facebook/I love Poland)

Ekipa "I Love Poland" jeszcze przed pandemią zajęła podczas regat Caribbean 600 (luty 2020) drugie miejsce w swojej klasie i pierwsze w swojej klasie w St. Maarten Heineken Regatta (marzec 2020). Start wokół Sycylii w "Rolex Middle Sea Race" jest dla załogi pierwszym po lockdownie.

Zachęcamy do odwiedzin profilu FB załogi jachtu, gdzie będzie można przeczytać doniesienia z regat na bieżąco: https://www.facebook.com/ILOVEPOLANDpfn/

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama