Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandzki ekspert: Niemcy sprzedają broń na Bliski Wschód, ale odmawiają jej Ukrainie

Irlandzki ekspert: Niemcy sprzedają broń na Bliski Wschód, ale odmawiają jej Ukrainie
Ukraińskie wojska nie mają szans na zakup broni od Niemiec. (Fot. Getty Images)
Niemcy nie zgadzają się na sprzedaż defensywnej broni Ukrainie mimo groźby rosyjskiej inwazji, lecz równocześnie sprzedają broń krajom Bliskiego Wschodu, co napędza tam konflikty - zwrócił uwagę Andy Scollick, irlandzki konsultant i analityk w dziedzinie obronności.
Reklama
Reklama

"Niemcy są czwartym co do wielkości eksporterem broni na świecie. To napędza wojnę na Bliskim Wschodzie. Jednak Niemcy odmawiają sprzedaży systemów broni defensywnej na Ukrainę, ponieważ może to zdenerwować Rosję i wpłynąć na dostawy gazu" - ocenił Scollick na Twitterze, zamieszczając grafiki pokazujące wartość niemieckiego eksportu broni, w tym do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Władze w Kijowie wielokrotnie zwracały się do Niemiec, by wobec rosyjskiego zagrożenia zrezygnowały ze swojej polityki, by nie dostarczać broni na Ukrainę. Stanowisko Niemiec podtrzymała podczas ostatniej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych w nowym rządzie RFN Annalena Baerbock.

W połowie grudnia zeszłego roku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow ocenił w rozmowie z "Financial Times", że Niemcy w ostatnich miesiącach blokowały także prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii.

Tymczasem poprzedni rząd Niemiec w 2021 roku zatwierdził eksport broni o wartości 9,35 mld euro; to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Krajem numer jeden wśród kupujących był Egipt - poinformowała telewizja ARD.

W 2020 r. rząd federalny Niemiec ówczesnej kanclerz Angeli Merkel wydał pozwolenia na eksport broni wart łącznie 5,82 mld - wynika ze wstępnych rocznych statystyk opublikowanych przez ministerstwo gospodarki i technologii. Poprzednio najwyższą wartość zatwierdzony eksport broni osiągnął w 2019 roku i wyniósł 8,015 mld euro.

Niemcy pozostają 4. największym eksporterem broni na świecie. (Fot. Getty Images)

Zdecydowanie największym odbiorcą niemieckiego sprzętu wojskowego w ubiegłym roku był Egipt, do którego trafił eksport o wartości 4,34 mld euro. Państwo to jest krytykowane za łamanie praw człowieka i zaangażowanie w konflikty w Jemenie i Libii.

Za Egiptem uplasowały się: USA, Holandia, Singapur, Australia, Wielka Brytania i Korea Południowa.

Nowy rząd federalny kanclerza Olafa Scholza przewiduje "restrykcyjne podejście do eksportu broni" - podkreśliło ministerstwo, którym od grudnia kierują Zieloni. Specjalna komisja ma teraz opracować wytyczne dla ustawy o kontroli eksportu broni. Rząd chce wprowadzić nowe przepisy przed końcem tego roku.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugiej połowie roku będziemy mieli pierwszy projekt ustawy" - powiedział gazecie "taz" sekretarz stanu ds. gospodarczych Sven Giegold (Zieloni). W umowie koalicyjnej partie zgodziły się na zaostrzenie przepisów dotyczących eksportu uzbrojenia - zabiegali o to zwłaszcza Zieloni. Planowane nowe prawo powinno stworzyć "restrykcyjną i jasną" podstawę dla decyzji eksportowych - powiedział Giegold.

Pod koniec ubiegłego roku tygodnik "Die Zeit" zwrócił uwagę, że rząd Merkel i jej ówczesnego wicekanclerza Olafa Scholza tuż przed rozpoczęciem pracy przez nowy rząd zatwierdził sprzedaż trzech okrętów wojennych i 16 systemów obrony przeciwlotniczej. Jako ówczesny wicekanclerz i obecny szef rządu Scholz jest współodpowiedzialny za tę decyzję - ocenia gazeta. Był członkiem Federalnej Rady Bezpieczeństwa obok Merkel i sześciu innych ministrów. W tej komisji gabinetowej zatwierdzono eksport fregat i systemów obrony koncernów Thyssenkrupp Marine Systems i Diehl Defence.

Czytaj więcej:

"Le Figaro": Zachód wobec Rosji i Ukrainy zachowuje się jak w Monachium w 1938

Szefowa brytyjskiego MSZ: Jedyną drogą dla Rosji jest deeskalacja i rozmowy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama