Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandzki rząd znacząco ogranicza zasiłki dla dużej części ukraińskich uchodźców

Irlandzki rząd znacząco ogranicza zasiłki dla dużej części ukraińskich uchodźców
Grafton Street w Dublinie. Stolica Irlandii zmaga się z rosnącą liczbą nielegalnych imigrantów i uchodźców. (Fot. Getty Images)
Rząd Irlandii zdecydował o znaczącym ograniczeniu - z 232 euro do 38,80 euro tygodniowo - zasiłków dla sporej części ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do tego kraju w następstwie rosyjskiej inwazji.

Zgodnie z zatwierdzonym wczoraj wieczorem planem, obniżone zasiłki będą wypłacane tym Ukraińcom, którzy nie pracują i mieszkają w "zakwaterowaniu obsługiwanym przez państwo", np. hotelach, gdzie zapewniane są posiłki.

Zmiana nie będzie dotyczyła natomiast tych, którzy mieszkają w wynajmowanych przez państwo domach oraz zapewnianych przez państwo miejscach zakwaterowania bez posiłków, np. zaadaptowanych budynkach szkolnych.

Według danych irlandzkiego ministerstwa integracji, na początku maja w zapewnianym przez państwo zakwaterowaniu wraz z posiłkami mieszkało 46 981 Ukraińców, co stanowi sporo ponad połowę wszystkich obecnie przebywających w Irlandii ukraińskich uchodźców.

Jak się szacuje, od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku do Irlandii przybyło ok. 100 tys. ukraińskich uchodźców, ale część z nich już wyjechała z tego kraju. W lutym tego roku irlandzki urząd statystyczny CSO oceniał liczbę Ukraińców na ok. 80 tys., ale też zwrócił uwagę, że tylko niespełna 18 tys. z nich jest zarejestrowane jako osoby pracujące.

Irlandzki rząd szacuje, że obniżenie wysokości zasiłków, które wejdzie w życie za 12 tygodni, będzie dotyczyć ok. 27 tys. osób. Już w marcu tego roku zaczęły obowiązywać nowe, ograniczone do 38,80 euro tygodniowo, zasiłki dla nowo przybywających Ukraińców. Premier Irlandii Simon Harris przekonywał, że rozsądne jest zrównanie zasad dla wszystkich ukraińskich uchodźców i zapewniał, że Irlandia "jest krajem pełnym współczucia, ale współczucie musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem".

Irlandia od kilku tygodni mierzy się ze wzmożoną presją migracyjną, która według rządu jest częściowo spowodowana tym, że nielegalni imigranci wybierają ją zamiast Wielkiej Brytanii, skąd mogą zostać deportowani do Rwandy.

Czytaj więcej:

UK i Irlandia spierają się o odsyłanie nielegalnych imigrantów

Irlandia: Rząd poparł przepisy umożliwiające odsyłanie azylantów do Wielkiej Brytanii

Irlandia: Napływ nielegalnych imigrantów zagraża otwartej granicy z Irlandią Płn.

Czy Irlandia włączy się do brytyjskiego programu deportacji azylantów do Rwandy?

  Komentarze
  • Dej dej
   15 maja, 18:43

   Bardzo dobrze, brawo!

  • Lono
   15 maja, 21:23

   232 euro / TYDZIEŃ??? I dziwią się, że hordy dzikich ciągną do Europy?
   LUDZIE !!! Jak wam się uda nie płacić podatków, to nie miejcie żadnych skrupułów!

  • Celestyn76
   15 maja, 22:07

   No i git tylko Polski rząd włazi ukrom w zad dając im kasę i zadłużając się a ukry w zamian ciągle nas oczerniaja a wiele wyoadkow powodują pijane ukry

  • Karolina Derpinska
   16 maja, 08:09

   ooo tak dla Ukraincow ograniczenia ale dla innych np tych z Bliskiego Wschodu domy, pieniadze i wszystko darmowe. Wiadomo kazdy z Eauropy Srodkowo Wschodniej to nie czlowiek. Jakby byla wojna w PL to nic bysmy nie dostali....

  • Jak
   21 maja, 12:31

   W Polsce tez powinni ograniczyc.
   Wogle jestem przeciwna zasilkom dla imigrantow. Chcesz mieszakac super ale sie sam utrzymuj jesli nie potrfisz to slabo rkujacy z ciebie obywatel, raczej do budzetu sie nie dolozysz.
   Wszelkie banefity po uzyskaniu obywatesltwa, lub rezudentury, wszystkie lacznie z opieka zdrowotna!!
   Uwiezcie problem imigracji ( szczegolnie tej nielegalnej szczytnie nazwanej asylum seekers , niestety to w 99% benefit seekers!!!) sam rozwiazal by sie od razu.
   Poza tym uwazam ze nielegalne przekroczenie granicy to jest narusznie prawa, a za to powinien byc kryminal.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 23.05.2024
  GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł

  Sport