Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia zapowiedziała zniesienie niemal wszystkich restrykcji

Irlandia zapowiedziała zniesienie niemal wszystkich restrykcji
22 października życie w Irlandii powinno wrócić do normy. (Fot. Paul Faith/AFP via Getty Images)
Niemal wszystkie restrykcje covidowe w Irlandii mają zostać zniesione do 22 października - zapowiedział wczoraj rząd tego kraju. Warunkiem tego jest to, by zakażenia pozostały na dającym się opanować poziomie, a odsetek zaszczepionych doszedł do 90 proc.
Reklama
Reklama

Nadal jednak, nawet po 22 października, wymagane będzie noszenie maseczek w placówkach służby zdrowia, w sklepach i transporcie publicznym.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, od 6 września wznowione zostaną imprezy masowe z ograniczonym jeszcze udziałem publiczności. Jeśli wszyscy uczestnicy będą zaszczepieni lub wyleczeni z koronawirusa, w wydarzeniach na otwartym powietrzu zajęte może być maksymalnie 75 proc. miejsc, w tych w pomieszczeniach zamkniętych - 60 proc.

Pozostaną dotychczasowe limity w przypadku wydarzeń, w których biorą udział osoby niezaszczepione, a także limit 100 osób na weselach, ale dozwolona będzie muzyka na żywo i tańce. Z kolei w świątyniach będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc, niezależnie od tego, czy osoby są zaszczepione, czy nie.

Od 20 września ma się rozpocząć "stopniowy i rozłożony w czasie" powrót do pracy w biurach. Od tego dnia wznowione mogą być też zajęcia grupowe, jak zajęcia sportowe, artystyczne, kursy tańca i podobne aktywności - z maksymalnym limitem 100 osób, jeśli się odbywają w pomieszczeniach, i bez limitu, jeśli na zewnątrz.

Wreszcie, na 22 października planowane jest zniesienie niemal wszystkich restrykcji, w tym limitów osób biorących udział w spotkaniach lub wydarzeniach, wymogu zachowywania dystansu społecznego i certyfikatów szczepionkowych jako warunku wejścia do lokali gastronomicznych lub na wydarzenia. Od tego dnia działalność będą mogły wznowić wszystkie sektory, które pozostają zamknięte, jak kluby nocne. Jedynymi restrykcjami, które mają pozostać, będą wspomniany już obowiązek noszenia maseczek w niektórych sytuacjach, obowiązek izolacji w przypadku objawów koronawirusa oraz certyfikaty w podróżach zagranicznych.

"Dzisiaj robimy ważny i bardzo wyczekiwany krok naprzód" - oświadczył wczoraj premier Micheal Martin. Pochwalił Irlandczyków za dotychczasowe postępowanie w czasie pandemii i podkreślił, iż "jasnym i niepodważalnym" jest, że ich wysiłki i poświęcenie uratowały życie wielu ludzi. Dodał, że strategia stopniowego znoszenia ograniczeń wraz ze szczepieniami zadziałała i teraz może nastąpić bardziej znaczące złagodzenie ograniczeń.

W sierpniu w Irlandii średnie dobowe bilanse nowych zakażeń z siedmiu kolejnych dni oscylowały na poziomie ok. 1 800, czyli 4-5 razy wyższym niż były na początku lata, ale wciąż kilka razy niższym niż w rekordowym momencie w styczniu. Natomiast liczby zgonów nie przekraczają kilkunastu tygodniowo. Od początku pandemii wykryto 352,5 tys. zakażeń, z powodu których zmarły 5 092 osoby.

Czytaj więcej:

Ryanair nie wpuścił na pokład pasażerów z testami Covid-19 w języku polskim

Irlandia: Po 4,5 miesiącach przerwy znów otwarto sklepy

Irlandia: Do pubu i restauracji tylko z certyfikatem covidowym

Irlandia: Anonimowe telefony z groźbami do naczelnego lekarza kraju

Irlandia: Dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama