Menu

Irlandia opóźnia luzowanie restrykcji. "Sytuacja jest niepokojąca"

Irlandia opóźnia luzowanie restrykcji. "Sytuacja jest niepokojąca"
Zaniepokojenie budzi rosnąca liczba zakażeń wśród młodych ludzi, co nastąpiło po otwarciu niektórych pubów. (Fot. Getty Images)
Irlandzki rząd zdecydował wczoraj wieczorem, że czwarta faza luzowania restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, która miała się zacząć w najbliższy poniedziałek, zostanie opóźniona o co najmniej trzy tygodnie.
Reklama

Powodem tej decyzji jest rosnący ponownie wskaźnik reprodukcji wirusa - R, który waha się teraz między 1,2 a 1,8. Wskaźnik powyżej 1 oznacza, że epidemia przyspiesza.

Szczególne zaniepokojenie budzi rosnąca liczba zakażeń wśród młodych ludzi, co nastąpiło po otwarciu przed prawie trzema tygodniami pubów, które serwują jedzenie oraz restauracji. W pierwszy weekend po wznowieniu działalności ulice Dublina były pełne ludzi.

"Ten wirus nie zmienił się, nadal jest bezlitosny w swym okrucieństwie. Obawy dotyczące wzrostu liczby przypadków w ostatnich tygodniach są bardzo realne, wskaźnik reprodukcji R wzrósł w kraju powyżej 1. Sytuacja międzynarodowa jest coraz bardziej niepokojąca" - podkreślał wczoraj po wieczornym posiedzeniu rządu premier Micheal Martin. Poinformował, że w tej sytuacji rząd zgodził się, iż plan przejścia do czwartego etapu luzowania restrykcji nie może być wdrożony.

Zgodnie z podjętymi ustaleniami, we wszystkich sklepach, lokalach handlowych i centrach handlowych obowiązkowe będzie zasłanianie twarzy. Dotyczyć to będzie też pracowników, chyba że jest przegroda lub odległość 2 metrów między nimi a klientami.

Martin (po prawej): "Ten wirus nie zmienił się, nadal jest bezlitosny w swym okrucieństwie". (Fot. Getty Images)

Puby, w których nie jest podawane jedzenie, bary hotelowe, kluby nocne i kasyna pozostaną zamknięte do 10 sierpnia. Puby, które serwują posiłki, i restauracje mogą pozostać otwarte. Ponadto, wizyty w domach powinny być ograniczone do maksymalnie 10 osób z nie więcej niż czterech różnych gospodarstw domowych, a obecnie obowiązujące restrykcje dotyczące zgromadzeń - maksymalnie 50 osób w pomieszczeniach zamkniętych i do 200 osób na otwartej przestrzeni - pozostaną w mocy do 10 sierpnia. W dalszym ciągu odradza się wszelkie podróże zagranicznie, o ile nie są niezbędne.

W czwartej fazie limity dotyczące zgromadzeń miały zostać podniesione do 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych i 500 na zewnątrz, co pozwoliłoby na wznowienie działania przez kina, teatry, galerie czy muzea, a także na wznowienie niektórych rozgrywek sportowych z udziałem publiczności.

Jak poinformowano wczoraj, w ciągu minionej doby na Covid-19 zmarły dwie osoby, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1 748. Wykryto też 14 nowych zakażeń, co oznacza, że od początku epidemii potwierdzono ich 25 683.

Czytaj więcej:

Rząd Irlandii ostrzega: Pełne otwarcie pubów może być przesunięte

Irlandia: Aplikacja Covid Tracker pobrana prawie milion razy w 24 godziny

26 irlandzkich pubów złamało rządowe wytyczne

  Komentarze
  • Jarek
   16 lipca, 13:09

   Jak to ci z Irlandi przeciez mogli przyjezdzac bez kwarantanny z krajow gdzie bylo mniej przypadkow z kwarantanna fajna logika w sklepie z maska w pubie czy biurze juz nie itd widac ze to sciema nie choroba

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama