Menu

Irlandia ma warty 6,5 mld euro pakiet pomocy dla firm

Irlandia ma warty 6,5 mld euro pakiet pomocy dla firm
Środki mają ułatwić przedsiębiorstwom wznowienie działalności. (Fot. Getty Images)
Rząd Irlandii zatwierdził wczoraj plan pomocy o wartości 6,5 miliarda euro, który ma ułatwić przedsiębiorstwom wznowienie działalności, gdy restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa zostaną zniesione.
Reklama

"W dniu dzisiejszym rząd zgodził się na dalsze wsparcie odbudowy miejsc pracy i przedsiębiorstw w miarę jak zmieniają się nasze wytyczne dotyczące zdrowia publicznego" - powiedział minister finansów Paschal Donohoe. Pokreślił, że te nowe środki będą uzupełniały te działania, które już wcześniej podjęto.

Plan składa się z kilku elementów: systemu gwarancji kredytowych dla małych i średnich firm, których wartość sięgnie do 2 mld euro, inwestycji do 2 mld euro z państwowego funduszu majątkowego Irlandii w duże firmy, pozwolenie firmom dotkniętym kryzysem na odroczenie zobowiązań podatkowych nawet do 12 miesięcy co jak się szacuje będzie miało wartość kolejnych 2 mld.

Ponadto, powołany zostanie fundusz o wartości 250 mln euro na granty do 10 tys. euro dla mikrofirm i małych przedsiębiorstw na wznowienie działalności, zaś firmy będą przez trzy miesiące zwolnione z lokalnych podatków od przedsiębiorstw, pobieranych w zależności od wartości nieruchomości, które zajmują, co oznacza zaoszczędzenie przez nie 260 mln euro.

Jednak dwa elementy tego planu - gwarancje kredytowe i odroczenie podatków - o łącznej wartości 4 mld euro nie mogą wejść w życie do czasu sformowania nowego rządu.

W piątek rząd Irlandii ogłosił przedłużenie ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii o kolejne dwa tygodnie - do 18 maja - ale jednocześnie trochę je poluzował i przedstawił pięcioetapowy plan ich znoszenia.

Tymczasem irlandzkie ministerstwo zdrowia podało w sobotę wieczorem, że w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło kolejne 25 osób, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1 286. Wykryto również następne 343 zakażenia i ich liczba tym samym zwiększyła się do 21 176.

Czytaj więcej:

Irlandia: Premier Varadkar wraca do praktyki lekarskiej, by walczyć z epidemią

Irlandia zakazuje dużych zgromadzeń do jesieni

Irlandia: Rząd przedłużył i nieco złagodził restrykcje spowodowane koronawirusem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama