Menu

Irlandia: Rząd jest gotowy zrezygnować z 12,5-procentowej stawki podatku od firm

Irlandia: Rząd jest gotowy zrezygnować z 12,5-procentowej stawki podatku od firm
Irlandzki rząd może wkrótce podnieść podatek dla firm do stawki 15 proc. (Fot. Getty Images)
Irlandia jest gotowa jeszcze przed końcem roku zrezygnować z obowiązującej od dawna w tym kraju 12,5-procentowej stawki podatku od przedsiębiorstw - podał dziennik 'Irish Examiner', powołując się na wysokie rangą źródła rządowe.
Reklama
Reklama

Jak podkreśla gazeta, chociaż rząd nie podjął jeszcze żadnej formalnej decyzji, kilka źródeł przekazało, że oczekuje się, iż 12,5-proc. stawka - będąca główną irlandzką zachętą dla dużych międzynarodowych korporacji - zostanie zniesiona w ramach nowego porozumienia podatkowego w ramach OECD w październiku.

Na początku lipca kraje G7 i OECD osiągnęły porozumienie, choć bez jednomyślności, w sprawie kluczowych aspektów globalnej umowy podatkowej, która ma na celu wprowadzenie minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.

Irlandzki minister finansów Paschal Donohoe sygnalizował do tej pory jedynie gotowość do dyskusji na temat wpływu nowej globalnej stawki minimalnej w wysokości 15 proc., ale - jak donosi "Irish Examiner" - nieoficjalnie uważa się, że istnieje "wyraźny kierunek działania".

"Irlandia będzie nadal bronić praw małych krajów do zachowania przewagi konkurencyjnej, ale nie chcemy być wyrzutkiem w kwestii globalnej umowy podatkowej" - wskazał jeden z wysokich rangą przedstawicieli rządu.

Choć istnieje obawa o potencjalny wpływ na irlandzką gospodarkę w efekcie ewentualnego odejścia od stawki 12,5 proc., ministrowie w rozmowie z "Irish Examiner" jasno stwierdzili, że nowe globalne porozumienie podatkowe podważa jej trwałość. Jak twierdzą, nie warto stawać się "międzynarodowym pariasem", zatem istnieje gotowość do przyjęcia stawki 15 proc. z "pewną elastycznością".

Ministerstwo finansów przekazało "Irish Examiner", że Irlandia zasadniczo popiera porozumienie OECD i chce być jego częścią, ale zasygnalizowała zastrzeżenie w odniesieniu do zobowiązania do wprowadzenia stawki "co najmniej 15 proc.".

Jak przypomina gazeta, jeszcze w maju Donohoe podkreślał, że stawka 12,5 proc. pozostaje długoterminowym celem rządu. Zapytany w rozmowie z brytyjską stacją Sky News, czy spodziewa się, że stawka 12,5 proc. pozostanie przez następne 5-10 lat, odpowiedział: "Tak, przewiduję, że nadal będzie miejsce dla takiej stawki i dla niskich stawek".

Wczoraj na posiedzeniu komisji finansów irlandzkiego parlamentu Donohoe dodał: "Myślę, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę i uznać, że jesteśmy w trakcie procesu politycznego, który ma się zakończyć w październiku. I myślę, że jest to najlepszy czas, aby ocenić, gdzie stoimy, jaki może być efekt, jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, oraz nasza reputacja, patrząc przez pryzmat tego, kto faktycznie wdroży porozumienie".

Czytaj więcej:

Irlandia zaostrza zasady wjazdu dla podróżnych z UK

Irlandia: Do pubu i restauracji tylko z certyfikatem covidowym

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama