Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia, Hiszpania i Norwegia ogłosiły uznanie Palestyny za państwo

Irlandia, Hiszpania i Norwegia ogłosiły uznanie Palestyny za państwo
Kolejne kraje uznają Palestynę za państwo. (Fot. Getty Images)
Premierzy Irlandii, Hiszpanii i Norwegii ogłosili dzisiaj w imieniu swoich rządów, że uznają Palestynę za państwo. To kolejne kraje ONZ, które podjęły taki krok. Decyzja formalnie wejdzie w życie 28 maja.
Reklama
Reklama

Premier Irlandii Simon Harris oświadczył, że Irlandia uznaje Palestynę, ponieważ "wierzymy w wolność i sprawiedliwość jako podstawowe zasady prawa międzynarodowego". "Powiedzieliśmy, że zbliża się moment uznania państwa palestyńskiego i ten moment właśnie nadszedł" - mówił w oświadczeniu wygłoszonym przed siedzibą rządu.

"Irlandia, Norwegia i Hiszpania ogłosiły dziś, że uznają państwo palestyńskie, a każdy z nas podejmie wszelkie krajowe kroki, jakie będą konieczne do tego, żeby decyzja nabrała mocy. Jestem przekonany, że w nadchodzących tygodniach dołączą do nas kolejne kraje, podejmując ten ważny krok" - oznajmił Harris. "To historyczny i ważny dzień dla Irlandii i dla Palestyny" - dodał.

Zapewnił też, że krok ten nie jest wymierzony w państwo izraelskie. "Narodowi Izraela mówię, że Irlandia uznaje państwo Izrael i potępia barbarzyńskie akty dokonane przez Hamas w październiku" - zaznaczył.

"Norwegia będzie uznawać Palestynę za niepodległe, niezależne państwo ze wszystkimi prawami i obowiązkami" - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Podkreślił też, że "podział terytorialny między państwem Palestyna a państwem Izrael powinien opierać się na granicach sprzed 4 czerwca 1967 roku", tj. sprzed tzw. wojny sześciodniowej, w której Izrael zdobył m.in. należące wówczas do Syrii wzgórza Golan oraz jordański Zachodni Brzeg Jordanu, Jerozolimę Wschodnią.

Store potwierdził, że o decyzji poinformował już izraelskie władze. "Norwegia jest przyjacielem zarówno Izraela, jak i Palestyny. Izrael znajduje się w trudnej sytuacji pod względem bezpieczeństwa, ma prawo do obrony w ramach prawa międzynarodowego. Jednocześnie uważamy, że rozwiązanie dwupaństwowe leży w interesie Izraela" - zaznaczył.

Z kolei premier Hiszpanii Pedro Sanchez oświadczył dzisiaj, że inicjatywa "da Palestyńczykom dwie rzeczy bardzo ważne dla ich teraźniejszości i przyszłości: godność i nadzieję". Dodał, że decyzja "nie jest skierowana przeciwko narodowi izraelskiemu", natomiast stanowi "akt na rzecz pokoju i sprawiedliwości".

Sanchez zaznaczył też - jak podała agencja AP, że stało się dla niego jasne, iż "premier (Izraela Benjamin) Netanjahu nie ma projektu pokoju dla Palestyny, nawet jeśli walka z terrorystyczną grupą Hamas jest uzasadniona".

W odpowiedzi na decyzje Irlandii, Norwegii i Hiszpanii Izrael wezwał na konsultacje swoich ambasadorów w tych państwach.

Czytaj więcej:

Hiszpański premier Pedro Sanchez: Uznamy państwowość Palestyny

W Europie rośnie poparcie dla Palestyny. Uznanie jej za państwo zapowiadają Hiszpania i Norwegia

Wielka Brytania uzna państwo palestyńskie? Cameron: "Rozważamy taką możliwość"

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      22 maja, 20:05

      A dlaczego Żydzi zabraniają innym państwom uznania Polalestyny jako kraju. Za duzo sobie pozwalaja zwlaszcza gdy na palestynczykach jest robiona rzeź przez Izrael. Powoli ludzie na świecie zaczynają zauważać czym naprawde jest panstwo Izrael. Przestaje sie dziwic Niemcom ze maja takie a nie inne podejscie do tego okrutnego i zaklamanego narodu.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama