Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia coraz bardziej polska?

Irlandia coraz bardziej polska?
Według ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w roku 2011, w 4,5 milionowej Irlandii mieszka 123 tys. Polaków. Oznacza to, że od kilku lat nasi rodacy są największa mniejszością narodową tego kraju.
Reklama
Reklama
Dwie nacje żyją obok siebie, jednak pomimo codziennych kontaktów i wspólnej pracy, ciągle tak naprawdę niewiele wiedzą o sobie nawzajem. W Ennis (CO. Clare) postanowiono to zmienić. W dniach od 20 września do 12 października odbędzie się tam Polski Festiwal, poświęcony zwyczajom, kulturze i tradycji polaków zamieszkujących hrabstwo Clare.

Wśród festiwalowych atrakcji znalazły się m.in. pokazy filmowe „Pianisty” w reżyserii Romana Polańskiego oraz dwóch filmów Krzysztofa Kieślowskiego: „Krótki film o zabijaniu” oraz „Podwójne życie Weroniki”. Muzycznie Polski Festiwal wzbogaci koncert pianisty Marcina Głucha.

Główny organizator festiwalu - Jakub Kasprzak, do współpracy przy tworzeniu imprezy zaprosił Polaków na stałe mieszkających w Irlandii. Przybliżą oni festiwalowej publiczności swoje pasje oraz opowiedzą o Polsce i jej kulturze.

W trakcie 3 tygodni trwania imprezy odbędą się różnorodne spotkania i prezentacje. Festiwal rozpocznie się dzisiaj wieczorem otwarciem wystawy współczesnej sztuki polskiej, która prezentowana będzie przez cały okres trwania Festiwalu w Muzeum hrabstwa Clare.

26 września z Polski przyleci do Ennis Mieczysław Odya, potomek słynnej irlandzkiej rodziny, który przybliży jej dzieje i przedstawi historię jej przybycia w XVII wieku do Polski. 28 września o swojej pasji związanej z megalitami opowie natomiast dyrektor festiwalu Jakub Kasprzak.

W sobotę 5 października członkowie Stowarzyszenia Folkowisko przy współpracy Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przedstawią multimedialną prezentację poświęconą zabytkom, przyrodzie i kulturze Polski. Ich multimedialna wyprawa przez wielokulturowy region polskiego Podkarpacia ma ukazać piękno i wieloetniczne dziedzictwo naszej kultury narodowej oraz zachęcić do wyprawy w ciągle dzikie Bieszczady czy mało znane Roztocze Wschodnie.

Prezentacji towarzyszyć będzie wystawa poplenerowych zdjęć wykonanych w Gorajcu na Roztoczu Wschodnim.

Festiwal zakończy 12 października spotkanie z pasjonatem historii drugiej wojny światowej Bartoszem Wróblem, poświęcone tajemnicy projektu „Riese”.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć w naszym Kalendarium.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama