Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

IMA: Co czwarta osoba nie otrzymała certyfikatu aplikacji o settled status

IMA: Co czwarta osoba nie otrzymała certyfikatu aplikacji o settled status
Wielu zamieszkałych w UK obywateli Unii Europejskiej wciąż czeka na rozpatrzenie swojego wniosku o settled status. (Fot. Getty Images)
Co czwarta osoba nie otrzymała zaświadczenia o złożeniu wniosku do unijnego programu osiedleńczego EU Settlement Scheme - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Niezależny Organ Monitorujący Umowy o Prawach Obywateli (IMA).
Reklama
Reklama

W drugim corocznym badaniu IMA udział wzięło ponad 1 100 obywateli UE, EOG EFTA, członków ich rodzin oraz kwalifikujących się obywateli państw trzecich.

Organizacja wszczęła już dochodzenie w celu zbadania opóźnień w wydawaniu certyfikatów, które są niezbędne dla osób aplikujących do brytyjskiego systemu imigracyjnego. Po otrzymaniu takiego zaświadczenia i w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku, taki dokument można bowiem wykorzystać do udowodnienia swoich praw w UK, na przykład prawa do pracy, wynajmu lub dostępu do świadczeń.

Ankieta wykazała, że co czwarty wnioskodawca nie otrzymał potwierdzenia swojej aplikacji, a także:

  • 1 na 5 respondentów ma obawy co do przyszłej stabilności i bezpieczeństwa swoich praw;
  • 1 na 3 respondentów nie jest przekonany, że będzie mógł korzystać ze swoich praw obywatelskich;
  • 1 na 3 osoby, którym brakowało zaufania do tego, że ich prawa będą przestrzegane wyrażała nieufność wobec władz Wielkiej Brytanii.

IMA zaleciła, aby wszystkie brytyjskie organy publiczne pracowały nad wzmocnieniem zaufania ze strony obywateli UE oraz EOG EFTA. Co prawda większość respondentów ankiety uznała, że ​​nie była dyskryminowana przez władze publiczne ze względu na narodowość, ale zdaniem organizacji przekazywanie informacji o przysługujących obywatelom prawach jest istotne we wszystkich grupach demograficznych.

Okazało się ponadto, że 4 na 5 respondentów posiadających tymczasowy status osiedlenia (pre-settled status) wie, że po pięciu latach musi ubiegać się o status osoby osiedlonej (settled status).

"Wyniki tegorocznej ankiety służą jako przypomnienie dla wszystkich organów publicznych, aby nadal promowały i chroniły prawa obywateli UE, którzy przybyli przed 31 grudnia 2020 r. i złożyli wniosek do programu osiedleńczego. Kontynuujemy badanie na temat problemów związanymi z samym programem i zachęcamy wszystkich napotykających na jakiekolwiek trudności przy procesie aplikacji do kontaktu z nami. Umożliwi nam to lepszy wgląd w sytuację i podejmowanie działań tam, gdzie jest to potrzebne" - podsumowała Pam Everett, dyrektor ds. operacyjnych IMA.

Czytaj więcej:

Obywatele UE muszą pamiętać o odpowiednim dokumencie podczas przekraczania granicy z UK

Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?

Działania na rzecz ochrony praw obywateli EU w UK: Powstała specjalna strona internetowa

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama