Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

IISS: Globalne wydatki na zbrojenia osiągnęły rekordowy poziom

IISS: Globalne wydatki na zbrojenia osiągnęły rekordowy poziom
Ukraińskie wojska nie odparłyby rosyjskiego ataku bez wsparcia Europy i USA. (Fot. SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images)
Globalne wydatki na zbrojenia - od amunicji po broń nuklearną - wzrosły w 2023 r. o 9 proc. w porównaniu z rokiem 2022, osiągając rekordowy poziom 2,2 bln dolarów, a w tym roku wzrosną jeszcze bardziej - przekazał Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).
Reklama
Reklama

W raporcie "The Military Balance 2024", będącym doroczną analizą militarnego układu sił na świecie i wydatków na zbrojenia, londyński ośrodek analityczny ocenił, że świat wkroczył w erę rosnącej niestabilności, ponieważ kraje na całym świecie zwiększają wydatki wojskowe w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, atak palestyńskiego Hamasu na Izrael i rosnącą asertywność Chin na Morzu Południowochińskim.

W raporcie poinformowano, że w 2023 roku Rosja straciła ok. 1 120 czołgów oraz ok. 2 000 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty, a od początku wojny na Ukrainie ponad 3 000 czołgów oraz 5 600 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty.

Zwrócono jednak uwagę, że Rosja nadal ma w magazynach wystarczającą liczbę pojazdów opancerzonych niższej jakości, dzięki czemu "może potencjalnie wytrzymać jeszcze około trzech lat ciężkich strat i uzupełniać czołgi z zapasów, nawet jeśli będą w niższym standardzie technicznym, niezależnie od jej zdolności do produkcji nowego sprzętu".

Trzy tysiące czołgów to mniej więcej tyle, ile Rosja miała w gotowości bojowej tuż przed rozpoczęciem dwa lata temu inwazji na Ukrainę. (Fot. VYACHESLAV OSELEDKO/AFP via Getty Images)

Ukraina z kolei również poniosła poważne straty od czasu inwazji, ale zachodnie dostawy pozwoliły jej utrzymać stan liczbowy przy jednoczesnym podnoszeniu jakości sprzętu.

"Ale Kijów nadal demonstrował swoją pomysłowość na inne sposoby, wykorzystując zachodnie i opracowane przez siebie systemy, aby ustawić rosyjską Flotę Czarnomorską w defensywie" - napisał IISS, zwracając uwagę na wykorzystanie przez Ukrainę dronów nawodnych.

Podkreślono, że globalny wzrost wydatków na zbrojenia był napędzany także przez Chiny oraz państwa NATO. Nawet wyłączając Stany Zjednoczone, które pozostają globalnym liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, pozostałe państwa Sojuszu zwiększyły swoje łączne wydatki na obronę o prawie jedną trzecią w ciągu ostatniej dekady, co było spowodowane pierwszym atakiem Rosji na Ukrainę w 2014 roku.

Dziesięciu europejskich członków sojuszu osiągnęło w zeszłym roku cel w postaci przeznaczania na obronność co najmniej 2 proc. PKB, podczas gdy w 2014 roku były zaledwie dwa takie państwa.

IISS zauważył, że Stany Zjednoczone i Europa ponownie zwiększają produkcję pocisków i amunicji, ponownie koncentrując się na artylerii i systemach obrony powietrznej - obszarach, które zostały zaniedbane od zakończenia zimnej wojny, a zapasy i zdolności przemysłowe wydrążone, ale ostrzegł, że po dekadach cięć w wydatkach na obronność nadal pozostały "rażące luki".

Inne kraje, w tym Chiny i Rosja, koncentrują się również na nowych technologiach, takich jak pociski hipersoniczne - poruszające się ponad pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku i bardzo trudne do przechwycenia - a także broń bezzałogowa, która okazuje się być bardzo skuteczna w wojnie na Ukrainie.

"Broń nuklearna również powraca na agendę - Chiny dodają silosy rakietowe, a Stany Zjednoczone modernizują głowice i systemy przenoszenia" - napisano.

IISS uważa, że w najbliższych latach wydatki na obronność będą dalej rosły, gdyż świat "wkroczył w bardziej niebezpieczny okres w ciągu ostatnich 12 miesięcy".

"Obecna sytuacja wojskowa i w dziedzinie bezpieczeństwa zapowiada prawdopodobnie bardziej niebezpieczną dekadę, charakteryzującą się nieskrępowanym stosowaniem przez niektórych siły militarnej w celu dochodzenia roszczeń - przywołując podejście siła jest słuszna - a także pragnieniem wśród podobnie myślących demokracji do silniejszych dwustronnych i wielostronnych więzi obronnych w odpowiedzi" - napisano w raporcie.

Czytaj więcej:

"Financial Times": Na świecie toczą się obecnie 183 konflikty zbrojne

Brytyjskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszy test broni laserowej dużej mocy

Czy brytyjskie wojsko jest gotowe na wojnę o wysokiej intensywności? Niepokojący raport poselski

Media: Brytyjska armia obniża wymogi dla rekrutów z zagranicy, by zwiększyć różnorodność

"The Times": Polska prowadzi najszybszy w Europie program rozbudowy sił zbrojnych

    Komentarze
    • Ala
      14 lutego, 11:48

      Globalna bieda i bezdomnosc wzrosly drastycznie,rzady wola placic miliardy dla kolegow ktorzy posiadaja firmy militarne.Zamiast skonczyc wojne w Ukrainie dodaje sie do niej kolejne miliardy by trwala jak najdluzej.A to ze umieraja cywile i dzieci nikogo nie obchodzi.

    • P
      14 lutego, 13:41

      Jedyną osobą która może skończyć wojnę na Ukrainie to Putin .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama