Menu

IBB Polonia London uczy siatkówki przez Internet

IBB Polonia London uczy siatkówki przez Internet
"Nie możemy trenować na boisku, ale mamy świetną okazję, by skupić się na jak najlepszym przekazaniu teorii naszym adeptom" - tłumaczą trenerzy Pro Volley Academy. (Fot. IBB Polonia London)
Londyn ciągle znajduje się w fazie lockdownu. Obiekty sportowe czy szkoły pozostają zamknięte. IBB Polonia Londyn nie trenuje, a ligowe rozgrywki w tym sezonie w ogóle się nie rozpoczęły. Klub kolejne wyzwanie przemienia w możliwości. Trenerzy pierwszej drużyny kształcą młodych adeptów siatkówki z Akademii Pro Volley przez Internet.
Reklama
Reklama

Uczniowie według założeń powrócą do szkoły 8 marca br. Do tego czasu odbywają się lekcje zdalne. Na ten system przeszli także uczniowie Akademii Siatkówki powołanej w 2020 przez IBB Polonię Londyn oraz fundację Future Stars. Od poniedziałku do piątku młodzież wraz z trenerami łączy się za pomocą popularnej platformy. Dwugodzinne spotkania internetowe podzielone są na dwa równej długości moduły.

Pierwszą część prowadzi Dominik Żmuda (drugi asystent trenera IBB Polonii Londyn oraz trener w Pro Volley Academy), który porusza zagadnienia teoretyczne i uczy analitycznego spojrzenia na grę. Oglądanie i omawianie meczów najwyższej europejskiej klasy jest możliwe dzięki uprzejmości Europejskiej Federacji. Na czas lockdownu w Anglii, CEV wszystkim młodym adeptom należącym do akademii podarował bezpłatny dostęp do platformy eurovolley.tv.

"Podczas zajęć oglądamy mecze i wymieniamy spostrzeżenia, omawiamy statystyki, tłumaczymy uczniom jak spojrzeć na ten sport z analitycznego punktu widzenia i jak czytać grę. Dzięki dostępowi do eurovolley.tv mamy możliwość sięgania po mecze z europejskiego topu. Korzystamy też z nagrań z kamer statystyków, które pozwalają uczyć młodzież m.in. taktyki" - opowiada Dominik Żmuda.

"Bazujemy na materiałach dodatkowych jak blog Dustina Wattena, wieloletniej praktyce, książkach oraz innych opracowaniach. Z dostępnych treści wybieramy esencje i przekazujemy je młodym. Nasze metody pozwalają ich zaktywizować. Uczniowie bardzo chętnie angażują się w lekcje – zadają pytania, wyrażają opinie i spostrzeżenia. Staram się dostarczać im ciekawych sposobów na naukę. Przygotowuję siatkarskie quizy, stawiam wymagające praktyczne zadania domowe. Chcę też zorganizować spotkanie online z zawodnikiem z siatkarskiej ekstraklasy" – dodaje trener Pro Volley Academy.

Drugą część stanowią zajęcia fizyczne, które prowadzi Vangelis Koutouleas (pierwszy trener IBB Polonii Londyn oraz trener w Pro Volley Academy). Lekcje oparte są na programie VolleyFit, stworzonym przez Angielską Federację Siatkówki. Mają na celu stabilizację i wzmocnienie kondycji fizycznej zawodników oraz zapobieganie kontuzjom po powrocie na boisko. Obaj trenerzy prowadzą zajęcia w możliwie najbardziej kreatywny sposób, który pozwoli utrzymać motywację uczniów do indywidualnego rozwoju.

Reorganizacji zajęć akademii i sposobu ich prowadzenia ze względu na rozporządzenia nie zmieniły jej celów. Pro Volley chce kształcić przyszłych siatkarzy, dlatego prowadzone lekcje pozwolą zdobyć cenną i bardzo ważną na późniejszym poziomie profesjonalnym wiedzę teoretyczną, która zaowocuje już na pierwszych treningach. Zajęcia online są świetnym wykorzystaniem sytuacji, która panuje w Londynie, jednak trenerzy i uczniowie wyczekują już, by powrócić do odbijania piłek i grania meczów sparingowych.

Trenerzy mają teraz możliwość skupić się całkowicie na rozwoju Akademii, ponieważ seniorzy IBB Polonii Londyn powrócą do treningów prawdopodobnie dopiero w lecie.

Z kolei już na początku marca ruszy rekrutacja do Pro Volley Academy na rok szkolny 2021/22. Zanim to nastąpi, zainteresowani rodzice i młodzież mogą przesyłać swoje zapytania dotyczące całego projektu szkoleniowego – łączenia edukacji z zajęciami siatkarskimi – trenerowi (coach@provolley.london) lub sprawdzić stronę internetową akademii (http://provolley.london/).  
 
Pro Volley Academy, powołana przy współpracy IBB Polonii Londyn oraz fundacji Future Stars, jest unikatem w angielskim systemie edukacyjnym dla młodzieży w wieku 16-17 lat. Akademia rozpoczęła działalność we wrześniu 2020 roku i jej celem jest zapewnienie zajęć lekcyjnych przygotowujących do brytyjskiej matury oraz systematycznych treningów siatkarskich pozwalających na przygotowanie wychowanków do seniorskiej kariery.

Czytaj więcej:

IBB Polonia Londyn zmuszona wstrzymać treningi

Listopadowe mecze IBB Polonii Londyn w Pucharze CEV odwołane

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama