Menu

Holandia: Polska i Węgry otrzymują zbyt dużo na walkę z epidemią

Holandia: Polska i Węgry otrzymują zbyt dużo na walkę z epidemią
Posłowie wszystkich holenderskich ugrupowań skyrykowały UE i nazwały fakt pobierania tak dużych funduszy akurat przez Polskę i Węgry "cynicznym". (Fot. Getty Images)
Posłowie izby niższej Stanów Generalnych, parlamentu Holandii, uważają, że mechanizm finansowy KE, dotyczący przeznaczenia środków polityki spójności na walkę z pandemią, faworyzuje Polskę i Węgry kosztem, na przykład, Włoch i Hiszpanii - informuje holenderski dziennik 'De Telegraaf'.
Reklama

KE w marcu zaproponowała przeznaczenie 37 mld euro funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Środki mają trafić m.in. do systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm. Pochodzą z obecnego budżetu unijnego na lata 2014-2020. Pieniądze udało się uzyskać w wyniku przesunięć budżetowych w ramach polityki spójności.

Dlatego każdy kraj będzie mógł, jak zakłada KE, skorzystać z innej puli. Polska, według wyliczeń KE, będzie mogła wykorzystać 7,4 mld euro, Węgry – 5,6 mld euro, Włochy – 2,3 mld euro, Hiszpania – 4,1 mld euro, a Holandia tylko 25 mln euro. Różnice wynikają z tego, że większość środków polityki spójności trafia do biedniejszych krajów UE.

Jak wskazuje na swoich stronach internetowych największy holenderski dziennik "De Telegraaf", propozycja KE wywołała krytykę w holenderskim parlamencie dla którego jest "niezrozumiałe, że miliardy idą do Polski i na Węgry, podczas gdy z pandemią większy problem mają Włochy i Hiszpania".

UE sfinansowała w większości m.in. polski program #LotDoDomu. (Fot. Getty Images)

"To nie ma nic wspólnego z walką ze skutkami koronawirusa" – zauważył poseł Pieter Omtzigt z partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). CDA niepokoi również to, że tak dużo pieniędzy w ramach unijnego mechanizmu przypadło Węgrom. Omtzigt nazywa ten fakt "cynicznym" - zwłaszcza biorąc pod uwagę antyunijną retorykę Węgier.

Zdanie Omtzigta podziela większość parlamentu, m.in. Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Demokraci 66 (D66), Unia Chrześcijańska (CU), Partia Socjalistyczna (SP) i Polityczna Partia Protestantów (SGP), które zwróciły się do rządu holenderskiego o wyjaśnienia.

Czytaj więcej:

Szumowski: Na dobę badanych jest średnio 1 200-1 500 próbek

Epidemia: To nie jest dobry czas dla Polek w ciąży

MSZ: Polacy dalej mogą liczyć na wsparcie w powrotach

Polski rząd zamienia akcję "Lot do domu" w "Cargo dla Polski"

Brytyjski gigant ze Slough przekazał pomoc szpitalom w Polsce

  Komentarze
  • Czytelnik
   8 kwietnia, 08:17

   De Telegraaf to jest taka sama gazeta jak The sun albo Daily Mail.

  • Czytelnik anonimowy
   8 kwietnia, 12:13

   musimy wyjść z tego bagna. nie będzie nam jakis narkoman mówił ile mamy mieć pieniędzy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama