Menu

Hiszpania wprowadza ułatwienia dla imigrantów do pracy w rolnictwie

Hiszpania wprowadza ułatwienia dla imigrantów do pracy w rolnictwie
Hiszpania to kolejny kraj, który sygnalizuje problemy z tegorocznymi zbiorami w związku z brakiem taniej siły roboczej. (Fot. Getty Images)
Rząd Pedra Sancheza zatwierdził przepisy, ułatwiające bezrobotnym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Hiszpanii, podejmowanie pracy w rolnictwie. Nowe regulacje mają związek z zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa.
Reklama

Jak poinformował podczas konferencji w Madrycie minister rolnictwa Luis Planas, nowe przepisy obejmą też obcokrajowców, którzy nie mają jeszcze uregulowanej sytuacji prawnej w Hiszpanii.

Planas wyjaśnił, że zatwierdzone przez rząd przepisy dają "pierwszeństwo w pracy w rolnictwie" tym imigrantom, których umowy o pracę wygasły po wprowadzeniu w Hiszpanii 15 marca stanu zagrożenia epidemicznego. "Priorytetowo" mają być też traktowani cudzoziemcy, których kontrakty o pracę zakończą się przed 30 czerwca.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że wszystkim bezrobotnym obcokrajowcom w wieku 21-30 lat wydana zostanie przez hiszpańską administrację zgoda na pracę tymczasową.

Hiszpania jest obecnie jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów w Europie. (Fot. Getty Images)

Z przedstawionych na początku kwietnia przez Planasa danych wynika, że brak możliwości sprowadzenia z powodu epidemii zagranicznych pracowników sezonowych pozbawi hiszpańskie rolnictwo podczas tegorocznych zbiorów od 100 tys. do 150 tys. pracowników rolnych.

W poniedziałek minister rolnictwa w rozmowie z władzami wspólnot autonomicznych i kierownictwem organizacji rolniczych obniżył tę liczbę do 75 tys. - 80 tys. pracowników do prac polowych.

W lutym, przed nasileniem się epidemii koronawirusa w Hiszpanii, w całym kraju rolnicy zorganizowali kilkadziesiąt dużych manifestacji i blokad drogowych przeciwko polityce rządu Sancheza. Domagali się m.in. wsparcia ze strony państwa w negocjowaniu przez dystrybutorów cen żywności z dużymi sieciami handlowymi i ustanowienia minimalnych cen płodów rolnych.

Czytaj więcej:

Niemcy: Nowy portal do rekrutacji pracowników sezonowych do pracy w rolnictwie

Rolnicy w UK będą wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą z krajów UE

Polscy rolnicy proszą o pomoc. "Bez imigrantów zbiory są zagrożone"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Reklama