Menu

Hiszpania: Rodziny wydają na maski więcej niż na prąd

Hiszpania: Rodziny wydają na maski więcej niż na prąd
Maski ochronne są obowiązkowe już niemal w całym kraju. (Fot. Getty Images)
Madryckie stowarzyszenie konsumentów OCU przeprowadziło analizę cen masek, z której wynika, że przeciętna rodzina w Hiszpanii musi wydać w ciągu miesiąca więcej na zakup masek ochronnych niż na elektryczność.
Reklama

Cytująca szacunki OCU "La Vanguardia" przypomina, że od jutra na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu wejdzie w życie nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej. Odnotowuje, że wśród 17 hiszpańskich wspólnot tylko władze Wysp Kanaryjskich nie zdecydowały się jeszcze na taki krok.

Wydawana w Katalonii gazeta podaje, powołując się na szacunki OCU, że w przypadku czteroosobowej hiszpańskiej rodziny miesięczne wydatki na zakup masek ochronnych sięgają kwoty 70 euro, szczególnie jeśli kupowane są wersje chirurgiczne lub z filtrem. Na prąd rodzina wydaje średnio poniżej 60 euro.

Eksperci OCU wskazują, że wprawdzie maski ochronne wielokrotnego użytku są najtańszym rozwiązaniem, ale bardzo często są one mniej skuteczne niż np. maski chirurgiczne, które można nabyć w aptekach.

OCU zauważa, że wielu użytkowników masek domowej roboty korzysta z niewłaściwych materiałów, które nie tylko mogą narazić na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale również znacząco utrudnić oddychanie ich użytkownikowi.

"Domagamy się, aby ministerstwo zdrowia wzięło pod uwagę fakt, że około 10 proc. rodzin ma trudności finansowe, i przekazywało im maski ochronne w sposób bezpłatny" - napisały we wniosku przesłanym do hiszpańskiego ministerstwa zdrowia władze organizacji reprezentującej konsumentów.

Z szacunków OCU wynika, że większość masek wielokrotnego użycia oferowanych w hiszpańskich supermarketach nadaje po pięciu praniach wciąż do zastosowania, a ich skuteczność spada zaledwie o około 10-15 proc.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Maski ochronne obowiązkowe już niemal w całym kraju

Hiszpańscy naukowcy: Młodzi ludzie najczęściej zarażani koronawirusem

Katalonia zamyka dyskoteki i ogranicza działalność restauracji na 15 dni

Hotelarze w Hiszpanii chcą płacić za testy na Covid-19 u turystów

Hiszpania: Koronakryzys doprowadził do likwidacji ponad 1 mln miejsc pracy

  Komentarze
  • Raze
   29 lipca, 21:05

   KAŻDA maska utrudnia oddychanie. Zapraszam na kanał pana Marka Skoczylasa, na film "Niebezpieczeństwo noszenia maseczek i czy chronią przez wirusem?" Zacznijcie qrwa myśleć.

  • Raze
   29 lipca, 21:12

   I o co chodzi z tym zdjęciem w artykule? Że dwie kobiety siedzą w maskach, których nie wolno zdjąć, przy napojach, których nie wypiją lub pijąc przefiltrują sobie nie zdejmując masek? nie chodzi o wirus tylko o bezmóżdże.

  • Ala
   30 lipca, 06:16

   Najpierw obowiązek noszenia masek, następnie obowiązek szczepień. Wszyscy muszą być posłuszni jak w zagrodzie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama