Menu

Hiszpania: Podczas pandemii młodzi odwiedzają dziadków z kasą

Hiszpania: Podczas pandemii młodzi odwiedzają dziadków z kasą
Fuenlabrada to miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Madryt, 22,5 km na południe od Madrytu. (Fot. Getty Images)
Zwyczaj udawania się przez młodzież do dziadków 'po kasę' ma się nijak do praktyk stosowanych przez młodych mieszkańców hiszpańskiej gminy Fuenlabrada pomagających podczas pandemii. Wolontariusze odwiedzają tam codziennie seniorów, przynosząc im pieniądze w kasetce.
Reklama

Akcję w położonej w stołecznej aglomeracji gminie uruchomiono z inicjatywy władz Kulturalnego Stowarzyszenia Seniorów Fuenlabrady (Acumafu).

W związku z zamknięciem z powodu pandemii szkół młodzi wolontariusze włączyli się chętnie w działalność organizacji zrzeszającej głównie osoby w wieku emerytalnym. W czasie licznych zachorowań na koronawirusa młodzież pomaga członkom Acumafu pozostającym w domach.

Jak relacjonuje hiszpańska telewizja Antena 3, akcja wsparcia dla seniorów polega nie tylko na codziennym odwiedzaniu samotnie mieszkających emerytów i sprawdzaniu ich samopoczucia, ale też na przynoszeniu im gotówki.

Od połowy marca opuszczanie domu w Hiszpanii jest możliwe tylko w przypadku wyjścia do pracy, sklepu, apteki lub banku.

"Często osoby starsze potrzebują gotówki, aby wyjść do sklepu. W bankach mogą być kolejki. Dlatego postanowiliśmy im pomóc" - napisały w oświadczeniu władze stowarzyszenia Acumafu, zapewniając, że od nietypowej usługi nie pobierają dodatkowych opłat.

Gotówkę seniorom wypłaca jeden z wolontariuszy udający się do ich domów z terminalem płatniczym i kasetką z pieniędzmi. Po wykonaniu płatności kartą kredytową na rachunek stowarzyszenia emeryt otrzymuje do ręki równowartość kwoty w gotówce. Codziennie pobrać może do 50 euro.

Czytaj więcej:

Rekordowa liczba zgonów w Hiszpanii. Mieszkańcy zmieniają nawyki zakupowe

Hiszpania: Ponad 124 tys. kar za lekceważenie przepisów o stanie zagrożenia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama