Menu

Hiszpania: Największy wzrost bezrobocia od czasu kryzysu

Hiszpania: Największy wzrost bezrobocia od czasu kryzysu
Młodzi mieszkańcy Hiszpanii nie mają możliwości podjęcia pracy. (Fot. Getty Images)
Sierpień był w Hiszpanii miesiącem o największym wzroście liczby bezrobotnych od czasu kryzysu gospodarczego z lat 2008-10 - poinformowało we wtorek ministerstwo pracy w Madrycie. W porównaniu z lipcem br. zatrudnienie straciło ponad 54,3 tys. osób.
Reklama

Z danych resortu pracy wynika, że poprzednio wyższą niż obecnie liczbę nowych bezrobotnych zanotowano w Hiszpanii w sierpniu 2010 r., gdy w porównaniu z wcześniejszym miesiącem wzrosła ona o 61 tys.

W sierpniu 2019 r. najwięcej osób straciło pracę na terenie wspólnot autonomicznych Walencji oraz Katalonii, a także Madrytu. O ile w pierwszych dwóch przybyło w porównaniu do lipca około 13 tys. nowych bezrobotnych, to w aglomeracji stołecznej – 7,2 tys.

Hiszpański resort pracy odnotował też, iż w sierpniu wobec lipca 2019 r. o blisko 213 tys. zmalała liczba pracowników objętych ubezpieczeniem społecznym. Wcześniej podobna tendencja spadkowa została zanotowana w sierpniu 2008 r., czyli w początkowym okresie kryzysu gospodarczego.

Hiszpańska gospodarka napotyka spore problemy. (Fot. Getty Images)

Część ekonomistów wskazuje, że wysoki wzrost bezrobotnych w sierpniu, czyli w okresie stosunkowo ożywionej dynamiki w hiszpańskiej turystyce, nie wynika z sezonowości, ale może być przesłanką zbliżania się kolejnego kryzysu.

Eksperci, z którymi rozmawiały dzienniki "ABC" i "El Mundo", wskazują, że negatywnie na sytuację gospodarczą Hiszpanii wpływa też brak, od czerwca 2018 r., większościowego rządu w tym kraju.

"ABC" przypomina, że od lutego Hiszpania nie ma zatwierdzonego planu budżetowego, zaś po kwietniowych wyborach parlamentarnych wciąż nie udało się sformować rządu.

"Wielu ekonomistów ostrzega już, iż widoczne na horyzoncie chmury zwiastują coś gorszego na jesieni. Słabnięcie gospodarki jest faktem. Tymczasem w kalendarzu politycznym pozostały jedynie trzy tygodnie i jeśli do 23 września nie uda się sformować rządu, to wybory będą musiały zostać powtórzone 10 listopada" - podsumował "ABC".

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama